5 радикални промени в света до края на този век

5 радикални промени в света до края на този век

5 радикални промени в света до края на този век

По отношение на еволюцията си, homo sapiens е изключително успешен. Популацията на другите видове на Земята, стартирали на подобни ниво от хранителната верига, продължава около 20 милиона години. Ние, за разлика от тях, сме успели да станем 1 милиард души за не повече от 120 хил. години. След това сме имали нужда от едва 206 години, за да добавим още 6 милиарда към човечеството на Земята.

Експерти от ООН предвиждат, че хората по света ще достигнат 9 милиарда души до средата на века и 10 милиарда до към 2100 г.

Група академици на Института за природни науки към Колумбийския университет дискутира въздействието на бума на възпроизводството на човешкото население и начина, по който той ще промени лицето на Земята. Наблюдателите определят 5 поразителни промени, които ние или внуците ни се очаква да видим до края на този век.

Прегрупиране на населението

Добре известен факт е, че в момента китайците са най-много по света и че Африка, затънала в проблемите си, не е твърде пренаселена, имайки предвид размера й. Очаква се, че тези факти драстично ще се променят. Политиката "едно дете" на китайско семейство намалява растежа на нацията. В същото време африканските майки раждат по 7 и повече деца.

Според Джоел Коен, биолог-изследовател на въпросите за населението в Колумбийския университет, през 2020 г. индийците ще станат повече от китайците. А Суб-сахарска африка ще надмине Индия през 2040 г.

През 1950 г. е имало три пъти повече европейци, отколкото суб-сахарски африканци. Към 2100 г. това съотношение тотално ще се преобърне в 5:1 в полза на африканците. Това е промяна в съотношението 15 пъти. Тези процеси ще окажат огромно въздействие върху геополитиката и международната миграция.

Африка в момента е континент, където 15% от хората все още не ходят на училище. В същото време Европа масово застарява.

Урбанизация

В глобален план броят на хората, които живеят в градските райони се изравни с този на хората в земеделските и извънградските райони през последните две години. Тази тенденция ще продължи.

Експертите на ООН очакват броят на жителите на градовете да се увеличи от 3,5 милиарда до 6,3 милиарда души към 2050 г. Това ниво на процеса на урбанизация е еквивалент на строежа на един град от милион души на всеки пет дни от сега, през следващите 40 години.

Разбира се, няма да бъдат построени нови градове. Вместо това, мегаполисите, които вече съществуват, ще се населят с още повече хора. Животът в тях ще става все по-хаотичен.

Войни за водата

Човешкото население достигна взрив през последните два века. Същевременно консумацията на ресурси на човек, особено в индустриализираните нации, нараства експоненциално. Учените смятат, че недостигът на ресурси ще доведе до ескалиране на конфликтите през 21 век и ще увеличи пропастта между бедните и богатите – между тези, които имат и тези, които нямат.

Никой ресурс не е по-ценен и жизненоважен от водата. И според Джефри Сакс – директор на Института по природни науки в Колумбия, все още има места по света, където заради резките промени в климата се е достигнало до остра кризина точка. Например Сомалийският полуостров. Населението на Сомалия се увеличи почти петократно от средата на 20 век. Количеството валежи в този район е намаляло с близо 25% в последните 25 години. Ужасен и опустошителен глад и недостиг на ресурси застига полуострова след 2 години на пълна липса на дъжд. Смята се, че има потенциал мястото да навлиза в период на дългосрочни климатични промени.

Енергията на бъдещето

По настоящем няма достатъчно енергия, добивана от известни ресурси като изкопаемите и устойчивите източници. Ако населението на земята достигне 10 милиарда души хората ще бъдат принудени да се обърнат към нови енергийни източници преди края на века. Какъв ще бъде този ресурс обаче остава мистерия.

Накратко, бъдещето ще съответства на една от следните две картини: или някоя нова, висша форма на енергиен добив (като високо ефективни слънчеви панели) ще се разпространи, или технологията, или нейното внедряване, ще се провалят и човечеството ще бъде изправено пред сериозна енергийна криза.

Масови изчезвания на видове

Докато ние, хората се разпространяваме, оставяме оскъдно място и ресурси за останалите видове. „Има значителни доказателства, че се намираме в епохата на шестото масово изчезване на видове в историята на планетата, заради невероятното количество базисни продукти, които заемаме като 7 милиарда“, коментира Сакс.

Освен че не оставяме достатъчно ресурси за другите видове, ние причиняваме резки промени в глобалния климат, които много от тях не могат да преживеят. Някои биолози предвиждат, че с настоящото темпо на изчезване, 75% от видовете на планетата ще изчезнат в рамките на следващите 300 до 2000 години. Тези процеси вече са започнали.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ