Жената, която надушва болестта на Паркинсон

Жената, която надушва болестта на Паркинсон

Жената, която надушва болестта на Паркинсон

Запознайте се с жената от Пърт, Шотландия, чието свръхсилно обоняние може да пормени диагностицирането на болестта на Паркинсон. За невероятната й дарба ни разказва британската телевизия BBC

Съпругът на Джой Милн, Лес, умира през юни на 65-годишна възраст. Tой работи като консултант-анестезиолог, преди да му открият болестта на Паркинсон на 45-годишна възраст.

Във Великобритания от заболяването страдат 1 на всеки 500 души – 127 000 в цялата страна. То засяга способността да ходим, говорим и спим. Лечение няма, нито пък съществува надежден тест за диагностика.

Но Джой забелязва промяна у съпруга си, много преди да му открият паркинсон – 6 години по-рано.

„Миризмата му се промени и беше трудна за описване. Това не се случи изведнъж. Беше едва доловима миризма на мускус“, обяснява Джой.

Жената свързва специфичния аромат с болестта на Паркинсон едва когато се присъединява към британска фондация Parkinson's UK и се запознава с други хора, които миришат по същия начин.

Съвсем случайно тя споменава това на учени по време на лекция. И успява да привлече интереса им.

Екип от университета в Единбург решава да я подложи на тестове – оказва се, че преценките й са безпогрешни.

Д-р Тило Кунат, член на фондацията към факултета по биологични науки на университета, е един от първите учени, с които Джой говори.

„За първото изследване на Джой събрахме 6 здрави доброволеца и 6, страдащи от болестта на Паркинсон“, обяснява д-р Кунат. „Помолихме ги да носят тениски целия предишен ден, след това събрахме тези тениски, пакетирахме ги и ги номерирахме. Задачата на Джой беше да ни каже кои от доброволците имат паркинсон и кои – не. 11 от 12-те й предположения бяха напълно верни. Бяхме наистина впечатлени. Тя позна шестимата, които страдаха от състоянието, но беше категорична, че още един от здравите доброволци също е болен“, разказва той.

Осем месеца по-късно обаче се случва нещо невероятно – човекът, за когото Джой е "сгрешила", съобщава, че е диагностициран с болестта на Паркинсон.

„Значи не 11, а всички от 12-те предположения на Джой са били верни“, казва д-р Кунат и допълва, че резултатите мотивирали екипа да се разрови още по-дълбоко във феномена.

Учените вярват, че промените, които настъпват в кожата в ранния стадий на паркинсон, водят до отделянето на специфична миризма, свързана със състоянието.

Те се надяват да открият молекулния маркер, на който се дължи тази миризмат, а оттам и да разработят прост тест за диагностика.

В момента Parkinson's UK финансира научни екипи в Манчестър, Единбург и Лондон, които да проведат изследвания сред 200 болни и здрави доброволци.

Тестът – може би под формата на кърпичка – може да е животопроменящ, смята Катрин Кроуфърд, директор на шотландския филиал на фондацията.

„Проучването може да преобърне живота на страдащите от заболяването“, казва тя.

„Паркинсонът е изключително труден за диагностициране. На практика днес използваме същия метод, който д-р Джеймс Паркинсон е използвал през 1817 година – наблюдаваме хората и техните симптоми.“

Кроуфърд казва, че тестът би могъл да елиминира всички затруднения и да помогне за получаването на бърза и категорична диагноза.

Колкото до Джой – тя може би смята, че е едно случайно откритие, но се надява да предизвика промяна за хората, поемащи по пътя към болестта.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ