Изследване в САЩ, оглавено от български учен, посочва скрита опасност в Google Glass

Изследване в САЩ, оглавено от български учен, посочва скрита опасност в Google Glass

Носенето на високотехнологичните очила на Google  - Google Glass - може да увреди част от периферното зрение. Това твърди ново изследване, публикувано от Журнала на американската медицинска асоциация и цитирано от агенция "Ройтерс", сайта Men'sHelth и други американски медии. Проучването е дело на научен екип на Калифорнийския университет в Сан Франциско, оглавен от доц. Цончо Янчулев - известен български офталмолог, завършил медицина в Харвардския университет и преподавател в образователната институция в Сан Франциско. 

Заключението за възможна скрита опасност от носенето на очилата било направено след научно наблюдение на трима пациенти, носещи компютърните очила на технологичния гигант и други стандартни рамки. Резултатът бил, че участниците са имали "слепи петна" в дясната част на зрението, докато с контролните очила такива проблеми не са регистрирани. Причината била, че хардуерът на Google Glass е в дясната страна на рамките им, което пречи на зрението. Това посочва авторът на изследването доц. Янчулев. Той и научният му екип са анализирали над 300 снимки на хора, носещи Google Glass и пресметнали, че 59% от тях е вероятно да имат сляпо петно.

Степента на лишаване от пълните възможности на зрението варират от пациент на пациент. "Хората имат различна по големина глава, различно е разстоянието между очите им. В зависимост от това те могат да имат по-голямо или по-малко сляпо петно“, коментира д-р Янчулев. По думите му при ползването на технологичното приспособление, всяко визуално препятствие може да бъде потенциално опасно. Например, тази частична загуба на зарението може да увеличи риска от възникване на инцидент при шофиране. Учените се надяват в бъдеще с ново изследване да отговорят на въпроса "Когато се включат очилата и се добави разсейващ елемент, като проверка на имейла или вършене на други задачи, това ще влоши ли проблема?“.

"Google направи нещо наистина феноменално като събра толкова много сила и електроника в едно толкова малко устройство и го направи изключително полезно за много видове употреба. Това, което се опитваме да кажем, е че може би шофирането с очилата или карането на велосипед или мотициклет с тях вероятно не е най-добрата идея и искаме хората да бъдат наясно с това преди да започнат да ги използват“, казва Янчулев. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ