НАСА пенсионира "Кеплер"

НАСА пенсионира Кеплер

Американската космическа агенция НАСА пенсионира известния телескоп "Кеплер". Той ще прекрати плодовитата си космическа мисия за търсене на планети, след като инженери се провалиха в опитите си да открият начин да поправят повредената му система за насочване.

Обсерваторията загуби второто от четирите си колела за реакция през май, припомня Би Би Си. Тя не може вече да се държи стабилно насочена към звездите. Инженерите на НАСА работиха по множество възможни решения, но се провалиха да открият работещо решение.

Към момента "Кеплер" има открити 135 планети извън Слънчевата система. Все още обаче има 3500 "кандидат-планети" в базата му данни, които трябва да бъдат изследвани допълнително.

Телескопът за 600 млн. долара беше изстрелян през март 2009 г. с цел да открие нови светове с размера на Земята, които обикалят около звезди в зона, възможна да бъде населявана от живот. Той вече идентифицира няколко планети тип Суперземя – светове, малко по-големи от нашия, разположени във възможни за обитаване зони. Учените, работещи по проекта, изразиха увереност, че скоро ще могат да намерят дори повече приличащи на Земята условия за живот.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Изкуственият интелект не е автопилот – той е усилвател
Папа Лъв ХIV обяви 15-годишен компютърен специалист за светец
Операторите помолени да крият негативни реакции към Тръмп на финала на US Open
Не се опитвайте да бъдете „готини“ на работа. Как вместо това да придобиете влияние в офиса?
Държавният резерв: За 3 години са раздадени над 2 милиона литра вода
Близо половин милион сирийци са се завърнали от Турция в родината си през изминалите девет месеца
Премиерът Росен Желязков ще бъде на официално посещение в Черна гора
На днешната дата, 8 септември. Малка Богородица