Откриха част от древен континент

Откриха част от древен континент

Останки от древен континент лежат на дъното на Индийския океан, твърди научно изследване, цитирано от Би Би Си. Норвежки учени са намерили доказателства за съществуването на голяма площ суша между 2000 и 85 милиона години назад във времето.

Парчето земя е наречено Мавриция. Смята се, че във финалната фаза от съществуването си е било част от континент, който е изчезнал под морските вълни, докато съвременният свят е започнал да се сформира.

Преди около 750 милиона години земната маса на планетата ни днес е била един цял континент, наричан от учените Родиния (от славянската дума "родина"). Въпреки че днес са отделени на хиляди километри една от друга, Индия някога е била разположена до Мадагаскар. Сега изследователите смятат, че са намерили доказателства за съществуването на парче от континент (или микроконтинент), което някога е било между земите на двете държави.

Научен екип на Университета на Осло в Норвегия е достигнал до заключението, изследвайки останки от пясък от някогашните брегове на остров Мавриций. Той е открил, че зрънцата пясък произхождат от вулканично изригване от преди 9 милиона години. Те дори съдържат минерали, които са много по-стари.

„Намерихме циркони, извлечени от плажните пясъци, и те са нещо, което обикновено се намира в континенталната кора. Много са стари като възраст”, обясни професор Тронд Торсвик от норвежкия университет.

Цирконите датират отпреди между 1970 и 600 милиона години. Учените смятат, че са били част от древна земя, изтеглена към повърхността на острова по време на вулканично изригване. Проф. Торсвик твърди, че парчета от Мавриция може да бъдат открити на около 10 км под повърхността на Индийския океан.

Учените предполагат, че преди около 85 милиона години, когато Индия се е откъснала и е започнала да се отдалечава от Мадагаскар, отправяйки се към настоящото си място, микроконтинентът се е разчупил, като накрая е изчезнал под морските вълни. В конфигурацията на древния континент са били включени и Сейшелските острови.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ