Превърнаха кожа в мозъчни клетки

Превърнаха кожа в мозъчни клетки

Превърнаха кожа в мозъчни клетки

Клетки от кожата на експериментална мишка бяха превърнати от изследователи в Калифорния в друг тип клетки, от които се развиват основните компоненти на мозъка.

В експеримента е бил прескочен етапът, в който се развиват стволовите клетки, разказва BBC. Учените, успели да извършат клетъчната трансформация, за заявили, че са „разтърсени” от последиците за науката, които могат да произлязат от този вид превръщане.

Повече тестове са необходими преди техниката да може да бъде използвана върху човешка кожа.

Стволовите клетки могат да се превърнат във всеки друг вид клетки. За тях се смята, че имат голям потенциал в различните видове лечение, включително на пациенти с инсулт или хора, които страдат от слепота. Основен проблем за учените е откъде да се вземат тези клетки, жизнено необходими в лечението. Има етични проблеми, свързани с ембрионалните стволови клетки. На пациентите може да се налага да приемат медикаменти за отслабване на имунната система, за да не ги отхвърли организма им.

Алтернативен метод е вземането на кожни клетки от самия пациент и превръщането им в стволови. В този процес обаче има опасност да бъдат активирани някои видове гени, които причиняват рак.

Изследователската група от Станфордския университет в Калифорния работи по друга опция – превръщането на клетките от кожата на човека в специални клетки, без да се преминава през процеса на стволовите клетки. Учените вече са успели да превърнат кожни клетки в определен вид неврони, които могат да се развият в три вида мозъчни клетки – неврони, астроцити и олигодендроцити. Веднъж създадени, тези неврони могат да бъдат „отглеждани” в големи количества в лабораторни условия, което може да окаже огромно влияние върху лечението на голям брой сериозни неврологични заболявания.

Мозъчните клетки и тези на кожата съдържат една и съща генетична информация. Генетичният код във всяка от тях обаче е интерпретиран по различен начин. Това се контролира от т.нар. транскрипционни фактори, които са с големи нива в клетките, предшественици на невроните. Учените са използвали вирус, с който са заразили кожните клетки с транскрипционни фактори. След 3 седмици всяка десетка от заразените клетки е станала клетка, предшественик на неврона.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ