Религиозност и национализъм имат една и съща природа

Политика за бисквитки

Една и съща зона в мозъка отговаря за вярата в Бог и негативното отношение към малцинствата, установиха антрополози от Калифорнийския университет.

Отношението към религията и имигрантите или представители на малцинствата се променя чувствително при магнитна стимулация на една и съща мозъчна област, която отговаря за определянето на проблем и търсенето на решения за него, открили те чрез медицинско изследване, резултатите от което са публикувани в списание Social Cognitive and Affective Neuroscience.

Участници в научния експеримент първо преминали тестове за установяване на степента на тяхната религиозност и отношението им към имигрантите. След това били подложени на мозъчна стимулация с кратки магнитни импулси, насочени към участък от префронталната кора на главния мозък, за който е известно, че отговаря за определянето на проблеми и търсенето на решения за тях.

Непосредствено след стимулациите, участниците в изследването били помолени отново да споделят своето мнение за Бог и за мигрантите, като при това трябвало да мислят за смъртта – според психолозите подобна настройка повишава религиозните нагласи – както и да прочетат текстове, написани от емигранти с негативно или позитивно мнение за страната, в която са се установили да живеят.

Резултатите показали, че външните стимули не повлияват особено на религиозните и националистическите настроения, но магнитната стимулация дава съвсем друг ефект, защото намалила с близо 33% степента на религиозност на участниците и подобрила с  28,5% отношението им към малцинства и имигранти.

Това ясно показва, че и религиозността и неприязънта към граждани от други държави са своеобразен отговор на мозъка към заплаха, обясняват учените.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Ferrari пуска на търг първия си електрически автомобил за 1,1 милиона долара
Как да разберете дали сте оставили добро първо впечатление?
Две престижни международни отличия за успешния преход на България към плащания в евро
На днешната дата, 24 юли. Имен ден празнува Христина
Заради мравки в храната: Собственикът на ресторант с две звезди Michelin е изправен пред затвор
Без скъпите бижута: Галерия „Аполон“ в Лувъра отново отвори врати след обира през есента
Цитат на деня
Без да участва в шоуто: Дейвид Бекъм е спечелил повече от реклама от Шакира и Джъстин Бийбър на Световното в САЩ