Стъпка напред в борбата с паркинсон

Стъпка напред в борбата с паркинсон

Стъпка напред в борбата с паркинсон

Стволови клетки могат да бъдат използвани, за да се лекува увреждането на мозъка на пациентите, болни от паркинсон. Това твърдят шведски учени от Университета на Лунд, цитирани от Би Би Си. 

Те съобщиха за свое ново изследване върху плъхове, което по думите им бележи "огромен пробив" в разработването на ефективни средства за лечението на болестта.

Към момента паркинсон не може да се излекува, тя само се тушира с използване на лекарства и стимулиране на мозъка, което облекчава симптомите. 

Заболяването е причинено от загубата на нервни клетки в човешкия мозък, които произвеждат химическото вещество допамин, контролиращо настроението и движенията. За да симулират болестта на Паркинсон, учените от Лунд са унищожили произвеждащите допамин неврони в една част от мозъка на плъховете. След това превърнали човешки ембрионални стволови клетки в неврони, които произвеждат допамин. Тези неврони били инжектирани в мозъка на плъховете и учените открили, че увреждането по този начин е спряно.

Методологията все още не е изпитвана клинично върху хора. Шведските експериментатори смятат, че ще бъдат готови за изследвания до 2017 г. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ