Афганистанският президент се закани да "погребе" "Ислямска държава"
Афганистанският президент Ашраф Гани се закани да "погребе" екстремистката групировка "Ислямска държава", в интервю пред BBC, взето по време на Световния икономически форум в швейцарския курорт Давос. Местният филиал на "ДАЕШ" - "Хорасан" (Khorasan), наречен на името на територия, разпростираща се в части от Афганистан, Пакистан и съседните страни, все по-често попада в сблъсъци с правителствените сили и талибански бойци. Групировката, която контролира територии в Сирия и Ирак, навлиза все по-заплашително в източната част на афганистанската провинция Нангархар, докато страната се бори с възраждащите се талибански бунтовници.
Гани заяви, че терористичната групировка не е феномен на Афганистан и нейните зверства са „отчуждили хората“. „Афганистанците сега са мотивирани за отмъщение. Те (ИД) се противопоставиха на погрешните хора“, заяви президентът. Той призова също за действия на регионално и международно ниво.
Местният филиал на ДАЕШ е започнал да привлича в редиците си и недоволни талибански бойци, стартирайки и ефирно излънчване на 90-минутно радио-предаване на езика пущу, наречено "Гласът на халифата", с което иска да спечели нови попълнения. Правителството на Афганистан се опитва да блокира излъчването, идващо от неизвестно място. "Войнстващата мрежа се простира в Нангархар, където са извършили неописуеми жестокости... Ние започваме да ги гоним от там" заявява Гани в интервю пред CNN.
През последните месеци афганистанските сили, подкрепени от американски безпилотни самолети, стартираха наземна офанзива в гърба на ДАЕШ в Нангархар, където от жестокостта на терористите са пострадали хиляди хора. По-рано този месец Белият дом също така даде военни права на американските бойци в Афганистан да се противопоставят на екстремистите на ИД, което е първото такова разрешение за военни действия срещу групировката извън Ирак и Сирия, предаде Wall Street Journal.
ДАЕШ беше поела отговорност за бомбената атака срещу пакистанското консулство в източния афганистански град Джалалабад на 13 януари тази година, което бе и първата голяма атака на групировката в афганистански град.
Междувременно Ашраф Гани предупреждава, че спешно трябва да започнат и мирните преговори с талибаните. В противен случай конфликтът ще се задълбочи, като последиците ще се почувстват из целия регион. „Времето не е наш приятел“ – казва Гани. Войната в Афганистан е „само един компонент“ от една по-широка война, която се води и в Пакистан. „Проблемите са взаимосвързани и не могат да бъдат решени с употребата на сила само в една държава“, заявява афганистанския държавен глава.
Пакистанската телевизия Geo TV съобщава че талибаните в Афганистан са съгласни да възобновят диалога с Кабул, но след освобождаване на политически затворници. „Ние смятаме, че условие за подновяването на преговорите трябва да стане освобождаването от афганистанските затвори на държаните в тях политически затворници“, цитира телевизията неназован представител на талибаните.
От друга страна, командващият армията на Пакистан и считан за най-влиятелния човек в Пакистан, който е ръководил и военна кампания срещу някои ислямистки екстремисти, Генерал Рахел Шариф, заявява че смята да се оттегли след изтичането на тригодишния му мандат в края на ноемрви, предава Reuters. Въпреки това, генералът обещава усилията за справяне с тероризма „да продължат с пълна сила и решимост“.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.