Хеликоптери започнаха да гасят горящите складове край Елин Пелин

Хеликоптери започнаха да гасят горящите складове край Елин Пелин

Два хеликоптера - „Кугар“ и Ми-17 от състава на Военновъздушните сили започнаха да гасят огъня в зоната на взривилите се вчера складове в района на Елин Пелин. Хеликоптерът, който е снабден с окачен съд тип „бамбибак“ облива с вода засегнатите участъци. На борда на машината е и координатор от службите за пожарна безопасност. Малко по-рано днес бе извършен разузнавателен полет, след който бе преценено, че има възможност за осъществяване на погасяване от въздуха, предава БНТ. 

Движението между Елин Пелин и Гара Елин Пелин остава ограничено и в двете посочи до неделя, 28 юли, обявиха от Агенция "Пътна инфраструктура". 

Разследването за взривовете ще се ръководи от Окръжната прокуратура-София, като ще се проверяват всички възможни версии, включително умишлени действия. Възникналият вчера пожар и серия от взривове в складова база за съхранение на пиротехнически изделия причиниха смъртта на мъж на 48 години и раниха тежко 20-годишната му дъщеря, която е в болница "Пирогов" с 85% изгаряния по тялото. Загиналият е доцент Петър Шишков от Минно-геоложкия университет.  

Властите разполагат с информация, че в склада е имало още двама души - сина на собственика на 22 години и друг човек, който е на 60 години, чиято съдба остава неизвестна. 

"Случи се една голяма трагедия с жертва. Ние реагирахме веднага и екипи на "Аварийна помощ и превенция" се отправиха на терен в координация с пожарната. Изпратихме шест екипа, които помагаха с наблюдението, един от които е снаден с дрон с термокармера, която е насочвала усилията, плюс екипи на терен. Бяха изпратени 11 цистерни с вода на мястото на пожара, за са се подпомага работата по погасяване. Нашите екипи бяха там през цялата нощ и помагаха за евакуацията на хората, осигуряването на храна и вода. Това каза кметът на София Васил Терзиев в началото на днешното заседание на Столичния общински съвет, което започна с минута мълчание в памет на загиналия мъж вследствие на пожара край Елин Пелин. 

По думите на Терзиев друго важно нещо, което Столична община е направила, е да изпрати измервателна станция на качеството на въздуха. Ние имаме най-модерната такава в държавата, добави Терзиев. Той обясни, че е имало много голяма опасност облаците от пожара да се насочат към София, затова са били в постоянно течение, за това какво е качеството на въздуха. Измерванията показват, че дори при най-тежкото обгазяване, показателите са били около нормата, а в момента вече са под контрол, обясни Терзиев. Няма замърсяване на въздуха над София, увери той.

Кметът благодари на екипите на "Аварийна помощ и превенция", както и на всички доброволци, които са се отзовали. За нас е изключително важно градът да бъде готов за такива неблагоприятни събития, постоянно се инвестира в капацитета на "Аварийна помощ и превенция" и всички, които имат отношения за сигурността на нашите граждани, каза още Терзиев. 

Той обясни, че е поставил задача на директора на "Аварийна помощ и превевенция" да картографира всички бомбоубежища и други помещения, които биха се използвали при земетресения, наводнения и пожари и бедствия от този род. Ще проверим в какво състояние са, на кой е собствеността и къде се намират, какъв им е капацитетът и какво трябва да се направи по тях, за да ги приведем във вид, добави Терзиев. Паралелно с това ще опишем протоколите – какво се прави при такъв тип събития и всичко това да бъде разработено в мобилно приложение, което да помага на гражданите, допълни кметът на София.  

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ