Мотористи излизат на национален протест срещу поскъпването на „Гражданска отговорност“
Национален протест на мотористите, организиран заради рязкото поскъпване на застраховка „Гражданска отговорност“ се провежда в цялата страна днес. По думите на протестиращите увеличението достига над 80% спрямо миналата година. В София протестът е насрочен за 18.00 ч. на пл. „Княз Александър I Батенберг“, където се очаква временно да бъде ограничено движението.
Мотористите настояват за възможност за разсрочено плащане и въвеждане на сезонни застраховки, тъй като голяма част от тях използват моторите си само през определени месеци. Според организаторите в протеста ще се включат 79 мотоклуба и над 20 локации в страната, предава БНТ.
„За да стигнем до този национален протест, минахме по целия път – подадохме жалби до регулаторните органи – КФН, КЗП и КЗК, и получихме едни много странни отговори от тях. Вместо да работят в интерес на обществото, те защитават застрахователните компании“, каза Красимир Пъргов, координатор на националния протест.
Той посочи, че според мотористите има сериозно разминаване в данните за цените и риска. „Миналата година беше около 130 - 135 лева, сега е 115 - 120 евро, което е над 80% според нас, а според техния отговор е 10 - 15%“, добави той.
Пъргов твърди още, че проблемът е и в липсата на реален избор за краткосрочни полици, но застрахователите не ги прилагат и ги принуждават да сключват едногодишни договори. По думите му, това създава изкривяване в анализа на сектора.
Организаторите настояват още за прозрачност в методиката за определяне на цените. Те твърдят, че настоящият модел не отчита реалния риск и води до несправедливо високи премии за част от водачите.
Протестните действия в страната са планирани за 18.00 ч., като в отделни градове са възможни кратки блокади на ключови пътни артерии. В столицата се очаква временно затруднение на движението около централния площад.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Мотористи излизат на национален протест срещу поскъпването на „Гражданска отговорност“
Общество |В края на визитата: Тръмп обяви, че САЩ и Китай са постигнали „фантастични сделки“
Свят |Очакват се фермерски блокади на българо-гръцката граница
Свят |22 проекта в 16 области получиха финансиране по второто издание на грантовата програма на „Капка по капка“
Общество | Advertorial |AI като бизнес стратегия: новият модел на растеж
Технологии |Първите автомобили Zeekr вече са в България - Еspace Auto поставят нов стандарт при електромобилите в страната
Автомобили | Advertorial |На днешната дата, 15 май. Международен ден на семейството
На днешната дата |Новият златен стандарт за доверие в марките
Маркетинг |Цените на петрола се повишиха, след като Тръмп заяви, че губи търпение към Иран
Енергетика |Зеленски призова за "по-болезнени" санкции срещу Русия
Свят |Денят, в който Рим се опита да забрани инфлацията
Икономика |Цитат на деня
Цитат на деня |Времето: Още следобедни валежи
България |ADVERTORIAL
22 проекта в 16 области получиха финансиране по второто издание на грантовата програма на „Капка по капка“
Трансформацията на B2B търговията при индустриални и производствени компании
Коментари
Няма въведени кометари.