От европейската прокуратура влязоха в "Булгартрансгаз"

От европейската прокуратура влязоха в Булгартрансгаз

Полицията е обезпечила достъпа на европрокуратурата до газовия оператор "Булгартрансгаз" тази сутрин, научи bTV. От Брюксел отказват коментар по повод акцията. Не е известно колко души участват в нея. 

Според МВР достъпът е осигурен за разследване, свързано с турската газова компания "Боташ". ЕК проверява "Боташ" от няколко седмици. 

България сключи сделка с “Боташ” чрез "Булгаргаз" при служебното правителство на Гълъб Донев през януари 2023 година. Тя е за достъп до терминалите за регазификация на втечнен природен газ и последващия му пренос до България за периода от 1 януари 2023 г. до 31 декември 2035 г.

Българската страна се опитва да промени условията по договора, който бе разглеждан от парламентарна комисия, но засега без успех. През април парламентът реши договорът между "Булгаргаз" и "Боташ" да бъде даден на прокуратурата и Държавната агенция "Национална сигурност" (ДАНС).

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Зеленски: Украйна и съюзниците ѝ ще работят по план за прекратяване на огъня в следващите десет дни
Екзотични дестинации и все по-дълги пътувания – тенденциите в туризма за следващата година
Най-богатият човек Африка иска да създаде най-голямата рафинерия в света в Нигерия
На днешната дата, 27 октомври. Мишкин ден, имен ден празнува Нестор
Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 27 октомври до 2 ноември
Проф. Ива Христова: Пикът на грипа се очаква в края на януари
Литва ще сваля контрабандните балони, идващи от Беларус
Икономиката все още ли е „в добро състояние“? Пет въпроса към ЕЦБ