Поскъпването на парното може да е по-малко от 40 %
Средното поскъпване на парното за страната може да е с около 26 %, а не с прогнозираните 39,26 %, сочи анализ на Комисията за енергийно и водно регулиране. При тока обаче засега се запазват прогнозируемите разчети за повишение средно с 3,3%, стана ясно от нова информация на сайта на КЕВР след проведеното обществено обсъждане.
В разчетите на КЕВР средното увеличение на цената на топлото е 39,26 %, но Комисията очаква допълнителен положителен ефект върху цените на битовите потребители в резултат на обявените от правителството мерки, свързани с намаляването от 1 юли 2022 г. на ДДС за цените на електроенергията, топлинната енергия и природния газ - от 20% на 9%. Според разчетите, ако това се приеме, средното увеличение ще бъде намалено от 39% на 26%. Предвижданото премахване на акциза също ще има положително влияние върху цените на електрическата и топлинната енергия.
След проводеното обществено обсъждане обаче все още няма промяна в разчетите на Енергийния регулатор и средното увеличение на цената на парното остава 39,26 %.
Ако няма промяна в разчетите, битовите клиенти на „Топлофикация София“ ЕАД ще плащат за услугата 136,82 лв./MWh при сегашна цена от 98,48 лв./MWh – т.е. ръст от почти 39%.
„ЕВН България Топлофикация“ ЕАД ще продава на цена от 122,80 лв./MWh, при сегашна цена 99,55 лв./MWh, което е повишение с 23,26%. Цената на топлото за потребителите на „Веолия Енерджи Варна” ЕАД се покачва с 30,66% до 128,43 лв./MWh, при сегашна цена 98,29 лв./MWh.
Покачването на цените се дължи на по-скъпия природен газ и на двойния ръст на цената на въглеродните емисии. Тези два компонента представляват средно около 80% от разходите на дружествата в страната.
В резултат на рязко нарасналото търсене на природен газ в световен мащаб, а през последните месеци и поради военния конфликт в Украйна, цените на природния газ за нуждите на топлофикациите се увеличи почти четирикратно- от 45 лв./МВч до над 160 лв./МВч., а цените на въглеродните емисии за периода от 1 юли от 2021 г. досега нараснаха със 79,02% - от 51 евро за тон до 91,30 евро за тон към 1.07.2022 г. През този период цените на топлинната енергия за потребителите останаха без промяна, което доведе до увеличаване на разходите на дружествата и акумулиране на дефицит. През новия период този дефицит ще се компенсира, тъй като в противен случай дружествата могат да фалират, твърди КЕВР.
Макар че правителство оказа енергийна помощ на бизнеса, топлофикационните дружества са натрупали дефицит в размер на 500 млн. лева, а само за „Топлофикация София“ загубите са 350 млн. лева.
Токът поскъпва средно с 3,3 % за страната от 1 юли потвърди Комисията за енергийно и водно регулиране.
За клиентите на „Електрохолд Продажби“ (ЧЕЗ) увеличението е с 2,39%, за „ЕВН България Електроснабдяване“ - с 3,46%, а при „ЕНЕРГО-ПРО Продажби“ - с 4,56%. В цените са включени сметките за електроенергия и за мрежовите услуги, съобщава БТА.
Повишението на цените е заложено в проекта на решение за утвърждаване на цени в сектор "Електроенергетика" за новия регулаторен период 1 юли 2022 г. - 30 юни 2023 г., по който КЕВР проведе обществено обсъждане.
Макар и енергодружествата да повишаха значително своите разходи за пренос, Комисията направи промени в ценовия микс за регулирания пазар, за да предотврати по-голямо покачване на цените на електроенергията. По този начин делът на електроенергията от АЕЦ „Козлодуй“ се увеличава до 30% в енергийния микс на страната, а цената на тока от ВЕЦ-овете на НЕК ще се намали. Тези мерки позволяват да бъде компенсирано увеличението на разходите за пренос на ЕСО и на електроразпределителните дружества "ЕВН България Електроснабдяване", "Електрохолд Продажби" (ЧЕЗ) и "ЕНЕРГО-ПРО Продажби“.
Регулаторните мерки, които КЕВР прилага, осигуряват повишение за цената на електроенергията за бита средно с 3,3% за периода 1 юли 2022 г. – 30 юни 2023 г.
Въпреки минималното увеличение, цените на електроенергията за битовите потребители остават най-ниски в сравнение със страните в цяла Европа. Така цената няма да претърпява по-големи скокове заради цените на енергийните пазари, които доведоха до ръст от 45% за домакинствата в някои части на Европа, добавят от КЕВР.
На 1 юли 2022 г. КЕВР ще приеме окончателно решение за утвърждаване на цени на електрическата енергия за регулаторния период 1 юли 2022 г. -30 юни 2023 г.
На общественото обсъждане стана ясно, че КЕВР разработва нова методика за ценообразуването. Тя ще даде възможност в определяните цени по-добре да се отрази качеството на услугите, които в определени райони са добри, а в други – не, твърдят от КЕВР.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.