Проф. Кантарджиев: Хората с бустер от над 6 месеца да си поставят адаптирана ваксина

Проф. Кантарджиев: Хората с бустер от над 6 месеца да си поставят адаптирана ваксина

Трябва да имаме карантина, съобразена с новата микробиология на вируса. Адаптираните ваксини са за "Омикрон" и са само за бустерни дози. Три месеца след последната игла, може да си поставите и новата ваксина. Такава могат да си сложат и хората с бустер, направен преди повече от 6 месеца. Това обясни в ефира на NOVA NEWS епидемиологът проф. Тодор Кантарджиев, консултант по здравни въпроси към Столичната община.

"Нещата са добре, защото микробът на COVID-19 много се промени. Не се натоварват болниците, защото заболяването протича леко. Правителството прави най-добрите неща - поддържа се готовността на болниците, както и интензивните легла. Дано няма нови варианти, от тях зависи управлението на кризата. С промяната на времето обаче започват и други респираторни вируси. Първо ще се появи парагрип, после и същинският сезонен грип. Хората на възраст над 65 години имат право на ваксини за всички тези вируси", припомни епидемиологът. 

По думите му, сега човек може да се ваксинира навсякъде. "Ще имаме 380 000 адаптирани ваксини на Pfizer, ще имаме и на Moderna", обясни той.

Той призова към висока хигиена, проветряване на помещенията и прикани да се ядат повече плодове и зеленчуци. "Чушките трябва да се ядат пресни, те имат витамин С и са много полезни. Ябълките и картофите пък трябва да се измиват много добре", предупреди Кантарджиев.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 24 декември. Бъдни вечер! Имен ден празнуват Евгени, Евгения, Жени
Изпадналият в затруднение автомобилен сектор в Европа планира затваряне на заводи и съкращения
7, 9 или 11 ястия - традиции и обичаи на Бъдни вечер
Чарлз III извади прочут производител на шоколад от списък на доставчици за Бъкингамския дворец, за първи път след 170 г.
Бившият предидент на САЩ Бил Клинтън е приет в болница с висока температура
Колективен провал: Как да избегнем неловкостта и струва ли си да го правим?
IT гиганти харчат милиони долари за камъни срещу въглеродния диоксид в атмосферата
Цитат на деня