Работещите в БНР, БНТ и БТА на протест с искане за по-високи заплати

Общество

Работещите в Българското национално радио, Българската национална телевизия и Българската телеграфна агенция излизат на протест с искане за увеличение на заплатите с минимум 15%. Акцията ще бъде под надслов: "Трудът в медиите има стойност", и ще започне в 12 часа на кръстовището пред Ректората на Софийския университет "Свети Климент Охридски". По време на провеждането ѝ движението в района ще бъде блокирано, предава БНР. 

Протестът е организиран от структурите на КНСБ и Конфедерация на труда "Подкрепа" в трите медии.

По-късно през деня на заседание на парламентарната комисия по културата и медиите е предвидено генералните директори на БНТ и БНР Емил Кошлуков и Милен Митев да оповестят информация за актуални проблеми в дейността на двете медии.

За да се изпълни искането за увеличение на възнагражденията в Българското национално радио, Българската национална телевизия и Българската телеграфна агенция с минимум 15 процента, е необходимо от държавния бюджет да бъдат отпуснати общо 14 милиона лева допълнително, заяви вицепрезидентът на КНСБ Тодор Капитанов.

По време на протеста в столицата ще бъдат реализирани "пилотни" издания на редица предавания, сред които: "Преди всички с ниски доходи", "Денят започва без пари", "Сто процента будни и бедни".

Акции ще има и в редица градове на страната. Протестът е отворен и за всички, работещи в медийната сфера, не само за обществените медии, уточниха организаторите.

Междувременно от АЕЖ – България излязоха с позиция, в която изразиха подкрепа за исканията на протестиращите колеги.

От там припомниха, че неотдавна са призовали българските власти да се включат в кампанията на Съвета на Европа "Журналистите имат значение".

"Осигуряването на адекватно финансиране на обществените медии е неизменно условие за това. Лошите материални условия създават зависимости, а България и българската демокрация имат нужда от силна журналистика, която е коректив на властта, работи за обществения интерес и е вярна на фактите. В по-дългосрочен план е необходимо да се преосмисли моделът на финансиране, така че бюджетите на обществените медии да бъдат гарантирани независимо от политическата конюнктура", коментират от Асоциацията на европейските журналисти – България.

"Във време на дълбоки социални раздори, подхранвани от дезинформация и пропаганда, е ключово страните от Европейския съюз да защитят свободата на медиите и журналистиката. Тази защита не струва скъпо, но е от жизнено значение за запазване на демократичния ни начин на живот", заключават от АЕЖ.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Google предложи създаването на организация за безопасност на изкуствения интелект
Испания въведе граничен контрол за пристигащите пристигащите със самолети и кораби от Италия
Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Ford планира да премести в САЩ производството на някои модели на марката си Lincoln
Не третирайте медийното отразяване като еднократна кампания
Изригването на Етна нанесе загуби за около 24 млн. евро за туризма в Сицилия
На днешната дата, 14 август. Рождениците днес
Брад Пит предложи уроци по актьорско майсторство на футболисти за симулации на терена
Севернокорейска хакерска група разработва инструменти с изкуствен интелект за кибератаки
Унгария очаква рестарт на АЕЦ „Пакш“, след като нивото на Дунав започна да се покачва
Бившият главнокомандващ на украинската армия не вижда перспектива Украйна да се присъедини към НАТО
България за втори пореден месец е на първото място в ЕС по ръст в производството на услуги
Меси ще съди медиите за нарушаване на личния живот на погребението на баща му
Най-голямата карта на Вселената с близо 4 млрд. обекта разгадава природата на тъмната материя
Продажби на оръжие и кибератаки: Властта на лидера Ким Чен Ун докара „неочаквани“ 22 млрд. долара в Северна Корея
Япония подготвя отговор на намерението на Русия да кръсти остров от Курилите на легендарния шпионин Рихард Зорге
Франция ще строи шест нови АЕЦ
Иран постави нови условия за отварянето на Ормузкия проток
Шефът на Palantir Алекс Карп нарече AI индустрията „марксистка“
Продажбата на евро от САЩ в подкрепа на йената е изненадала Европейската централна банка
Прехвърлиха 1,8 млн. куб. м вода от Дунав към езерото „Сребърна“, обстановката остава сложна
Ирак може да напусне ОПЕК заради спор за квотите за добив на петрол
NASA сглоби кораба „Орион“ за първия етап от пътуването до Луната
Куба отбелязва 100 години от рождението на Кастро на фона на тежка криза
Руски въздушни удари около Киев убиха трима души, Зеленски е на знакова визита в Сърбия
ВСС дава над 103 000 евро за наем на зала за изборите на нови членове на кадровата структура
Как да подходите при конфликт между вашите ценности и изискванията в работата?
Пица, паста, протеини и картофи – как италианските деца станаха толкова затлъстели
До 7,15% годишна доходност: Румъния привлича спестяванията на гражданите с нови държавни облигации
"ЕМКО": Изключва се човешка грешка за взривовете във военния завод край Трявна
Всички инвестират в AI, но почти никой не печели от него. Каква е причината?
Д-р Венета Павлова, собственик на дентална клиника „ЕО Дент“
Частично бедствено положение е обявено в резерват "Сребърна"