Разрешиха на университетите да правят общи специалности
Университетите ще могат да предлагат съвместно обучение по специалности, които не са регулирани. Условията и реда за общите специалности бяха приети окончателно от парламента с изменения на Закона за висшето образование, гласувани в петък.
За създаването на общи специалности университетите трябва да сключват споразумения. Координатор на обучението ще е висшето училище, в чиято програмна акредитация е открита специалността. Този университет трябва да има акредитация за професионалното направление на специалността, по която се извършва съвместното обучение, а останалите партньори участват в обучението по дисциплини от специалности в акредитирани при тях професионални направления или специалности от регулираните професии, които се одобряват от министъра на образованието.
С приетите в петък промени в Закона за висшето образование се дава възможност за подготовка на докторанти в рамките на научно-изследователските проекти, което е широко разпространена практика по света.
Насърчаването на обединението на университетите в страната отдавна е част от приоритетите на образователното министерство. В началото на годината то дори представи план за окрупняване на университетите и създаване на обединения от висши училища, които предлагат близки специалности, или пък се намират близо едно до друго. Този план предизвика критики от страна на някои ректори и беше обявено, че ще се преработва, а новият му вариант трябваше да е готов до края на юни. До момента той не е представен официално. Националната карта на висшето образование в България ще се актуализира ежегодно от Министерския съвет по предложение на министъра на образованието и науката, приеха още депутатите.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.