В Европа цъка демографска бомба, сочи проучване
Неумолимото намаляване на броя на европейците в трудоспособна възраст ще доведе до огромно натоварване на системите за социална защита и публичните финанси през следващите десетилетия, се посочва в доклад, който ще послужи за основа на дискусиите в ЕС по-късно тази седмица относно демографската бомба със закъснител.
В презентацията, подготвена от мозъчния тръст „Брьогел“ за висши служители на министерствата на финансите и централните банки на 27-те държави-членки на ЕС, се казва, че застаряването на европейското общество ще намали броя на работещите и плащащите данъци, като същевременно ще увеличи броя на хората, които получават пенсии и се нуждаят от повече здравни грижи, предаде Ройтерс.
Според доклада дори запазването на сегашните темпове на имиграция - което вече е неприемливо решение за много европейци, както се вижда от нарастващата подкрепа за крайно десните партии - няма да е достатъчно, за да се компенсира намаляването на населението в трудоспособна възраст.
Унгария, която е ротационен председател на ЕС и ще бъде домакин на дискусиите в петък и събота, е категорично против увеличаването на имиграцията и се очаква вместо това да предложи средства за защита, като например повишаване на раждаемостта чрез по-голяма подкрепа за семействата и увеличаване на участието на работната сила.
Според "Брьогел" при липса на нетна имиграция броят на хората в трудоспособна възраст 20-64 години в Европа ще намалее с около една пета - от 264 милиона през 2022 г. до 207 милиона през 2050 г.
Дори ако 450-милионният Европейски съюз приеме малко повече от един милион имигранти годишно - като цяло средната стойност за периода 2016-2020 г. - това ще компенсира по-малко от половината от намаляването на населението в трудоспособна възраст, казват от Брьогел. Според обсъжданите документи други възможни действия за облекчаване на последиците от застаряването на населението включват по-добро управление на разходите за здравеопазване и дългосрочни грижи, както и реформа на пенсионната и здравната система. Според Доклада на Европейската комисия за застаряването на населението до 2024 г. на всеки 10 неактивни лица над 65-годишна възраст през 2070 г. ще се падат само 14 заети лица, в сравнение с 22 през 2022 г.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.