Борисов: Провалят се европейски проекти заради безотговорни кметове

Общество

Заради безотговорността и безхаберието на някои кметове през последните години се провалят европейски проекти и това налага да се използва финансов ресурс от държавата. Това заяви премиерът Бойко Борисов пред журналисти във Враца, съобщиха от правителствената пресслужба.

„За Враца се правят доста неща. Нека да си направят проекта за водния цикъл, защото сега е спрян“, посочи той. „Първият воден цикъл беше във Враца, трябваше вече да е приключил преди години и да са забравили хората. Така че да мислят, като си избират кметове вече”, отсече Борисов. 

Министър-председателят обясни, че на няколко места по главен път E79 може да се направи трилентов път и ще обсъди тази възможност с министрите на финансите и на регионалното развитие. „Разкрихме мостове по магистралите, които не са ремонтирани от 35 години, паралелно с това се строи третият лъч на метрото, Северната тангента, магистрала „Хемус“. В рамките на поетите ангажименти ще се справим“, отбеляза премиерът. 

Министър-председателят посети днес и Монтана, където разгледа новостроящия се православен храм "Свети Дух" в квартал "Младост" на града. Борисов припомни, че при предишното си посещение в Монтана през зимата разпореди да се отпуснат 1 милион лева за довършване на строителството на храма. Той обяви, че в момента текат процедури за избор на изпълнител и предстои последната част от изграждането на черквата, която ще бъде най-голямата в Северозападна България.

"Стараем се да възродим региона на Северозападна България и вярваме, че жизненият стандарт на хората тук ще се повиши с изграждането на пътища и идването на инвеститори", обяви Борисов, цитиран от БТА. И добави , че вижда бъдещето на региона с поток от коли и бизнес.

"Отделихме 135 милиона лева за ремонти на пътища в Северна България, като фокусът е Северозападна България. С допълнително финансиране от бюджета ремонтираме 250 километра пътища в Северна България и още 250 километра с европейско финансиране", допълни премиерът. Той коментира, че при посещенията си в различни общини и региони кметовете им искат средства за различни неща, но не е възможно всеки да получи 100-процентово желаните от него неща. "Намалихме дефицита в бюджета с 1,8 милиарда лева, всяка година разплащаме по 1 милиард лева за безплатно саниране на сгради, изплатихме огромни средства на вложителите в КТБ, ограничихме контрабандата по границите. Накрая обаче се тегли чертата и не за всичко остава", заяви премиерът.

Кметът на Монтана Златко Живков поиска от него средства за изграждане на изкуствено осветление на стадион "Огоста", където местният футболен отбор играе мачовете си от първенството на "А" група, а също средства за ремонт на улици в Монтана.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 10 февруари. Имен ден празнуват Валентина, Валя, Валентин, Валери, Валерия, Вальо, Хараламп, Харалампи
Учени откриха микроорганизми, които произвеждат енергия в пълна тъмнина
Кристин Лагард: Дигиталното евро ще намали разходите на търговците и ще защити личните данни
Горите се променят бързо и учените са дълбоко загрижени
Времето: Нова порция сняг идва от запад
Еспас Ауто с първо място по продажби на нови автомобили на Alfa Romeo, Jeep и FIAT за 2025 година
Достъпът до Starlink е ограничен, Русия търси алтернативи
Макрон се обяви за съвместно поемане на дългове от страните от ЕС