Готова е картата на професионалните гимназии в България

Готова е картата на професионалните гимназии в България

Карта на професионалните гимназии в България, включваща и средните училища, които предлагат дуално обучение, бе изготвена от просветното министерство и вече е достъпна в сайта на МОН , в рубриката „Професионално образование“. Можете да я разгледате ТУК.

Картата дава информация за професионалните направления, брой ученици, които се обучават в тях, материалната база на училищата, участие в проекти и др. Това ще улесни бизнесът, общините, родителите и децата в избора и ориентирането къде и какво се предлага, как да се насочат и какви практики да очакват", обясни просветният министър Меглена Кунева.

"По-добре да имаш професия, която гарантира сигурна работа, добра заплата и по-добър стандарт на живот, отколкото да си безработен с диплома за висше образование, каквато е например ситуацията в туризма, където едва 20% от завършилите си намират работа", добави тя.

Трите стълба, на които ще стъпи професионалното образование у нас са гарантирано участие на бизнеса, възможност децата да работят и учат паралелно, силно въвличане на общините, заяви Меглена Кунева.

Първите ученици, които ще учат по новия и вече одобрен от Министерски съвет Закон за професионалното обучение и образование ще са постъпващите в 8-и клас за учебната 2017/2018 г.  

На практика, той урежда стартирането на дуалното обучение у нас. Според Кунева, промените, които се въвеждат чрез него, са насочени към практическа и ориентирана към пазара на труда подготовка. Затова и в него е заложена промяна на съдържанието на учебните планове и съотношението между теоретично и практическо обучение, в полза на практиката в реална работна среда.

Със закона ще бъдат въведени нови изисквания за придобиване на професионална квалификация за ученици, навършили 16 г. Регламентират се изискванията за държавни стандарти за придобиване на професионална квалификация.

Заличават се професионалните училища и се регламентира откриването, преобразуването и закриването на професионалните колежи. Самите изисквания за колежите пък щели да бъдат разработени в подзаконови актове до след 6 месеца след влизането на закона в сила

Разширяват се функциите на общините, които най-добре могат да преценят какви кадри са най-нужни на региона, за да бъдат задържани младите хора да останат и да имат добър стандарт на живот.
 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ