Използването на определени думи води до обществено-икономическа криза
Държавата и езикът са сходни системи, чиято цел е да помагат на хората да живеят и да се разбират по-добре, каза в интервю за БТА езиковедът проф. Иван Харалампиев. Според него езикът отразява най-ярко промените в обществото и в нагласите на хората.
„Отпадането или появата на нови думи са отражение на процесите”, смята специзлистът.
„Добре е българските политици да се поучат от историята на българския език”, каза проф. Иван Харалампиев, който е преподавател по Историческа граматика на българския книжовен език, автор на множество учебници, научни статии и книги, свързани с историческия развой на българския език. Бил е ректор на Великотърновския университет.
По думите на Харалампиев клишетата, които политиците използват в своята реч, застрашават чистотата на езика, а неправилното или тенденциозно използване на определени думи водят до задълбочаване на обществено-икономическата криза, а не до нейното решаване.
Проф. Иван Харалампиев е на мнение, че държавата трябва да предприеме конкретни мерки, за да се предотврати изчезването на българския език заради демографската криза. Той изрази опасение, че намалява броят на носителите на българския език зад граница и посочи, че създаването на помашка и шопска граматика са пример за подобни процеси.
Според проф. Харалампиев днешните учени-хуманитаристи трябва да бъдат не само будители, но и съхранители на езика, историята и традициите.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.