МВР отчита, че видеонаблюдението е намалило престъпността

МВР отчита, че видеонаблюдението е намалило престъпността

МВР отчита, че видеонаблюдението е намалило престъпността

Все още високите нива на безработица в някои части на страната, както и концентрацията на многобройно население в големите градове и трайното обезлюдяване на малките и отдалечените населени места са сред факторите, които влияят върху състоянието на престъпността в страната, според анализ на МВР за първата половина на 2015 г., цитиран от БТА.

След въвеждането на системата за видеонаблюдение в централната част на София, някои от големите градове и курортни комплекси, има намаляване на престъпността.

Към момента има видеонаблюдение на обществени места с изнесени контролни пунктове в оперативните дежурни части към областните дирекции в 57 населени места, от които 32 са села, отчита МВР.

За повишаване на полицейското присъствие, с акцент към малките населени места и отдалечените райони, в МВР е направен преглед на възможностите за оптимално използване на служителите с полицейски правомощия.

В ход е процес по оптимизиране на оперативното дежурство в МВР. Като резултат 307 полицейски служители допълнително са насочени към малките и отдалечени населени места.

Броят престъпления на 100 хил. души за първото полугодие на 2015 г. е 753,5 и бележи намаление от 69,2 престъпления в сравнение със същия период на 2014 г.

Над средната интензивност за страната е престъпността в областите - София-град, Враца, Варна, Бургас, Плевен, Видин, Кюстендил, София-област, Перник, Добрич, Сливен и Стара Загора, отбелязва анализът.

Нивото на разкриваемост през първите 6 месеца на 2015 г. се е увеличило с 6,3 пункта спрямо същия период на 2014 г.

В повечето области на страната има намаление на престъпленията в сравнение с първото полугодие на 2014 г., като най-значително то е в областите Русе, Сливен, Пловдив, Добрич и Плевен. В столицата е отчетен спад от 10,6%.

Анализът на статистиката за регистрираните престъпления през първото полугодие на 2015 г. извежда тенденцията, че по-голямата част от престъпленията са извършени в областните центрове и в градовете - около 65,8%.

Установени са 29 270 извършители на престъпления. Основната част от тях - 38 процента са на възраст между 18 и 30 години. Непълнолетните са 8,4 процента, а малолетните съставляват 2,6 процента.

С 20 процента са се увеличили умишлените убийства през периода спрямо същия период на 2014 г., добавят от МВР. От регистрираните умишлени убийства са разкрити 55, или 65,5 процента от случаите, като процентът на разкриваемост е значително увеличен - от 24,3 процента през същия период на 2014 г. на 65,5 процента.

Увеличават се обаче измамите с 21,2%, като при телефонните измами е налице тенденция към постоянно усъвършенстване и модифициране на схемите и начина на извършване, отбелязват от МВР.

За противодействие на организираната престъпност ГДБОП е извършила 25 специализирани операции, като 17 от тях съвместно с други служби на МВР и чужди партньори.

От службата наблюдават 277 организирани престъпни групи с 1319 участници, извършващи престъпления на територията на страната и в чужбина.

Неутрализирани са 17 престъпни групи с 82 участници, като две от тях са били неутрализирани в Холандия - за трафик на хора, и в Судан - за производство на амфетамин, информират от МВР.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ