Москов: Много болници са част от схеми за политическо облагодетелстване

Москов: Много болници са част от схеми за политическо облагодетелстване

„Голяма част от лечебните заведения са механизми за облагодетелстване на политически кръгове и са част от схеми.”, заяви здравният министър д-р Петър Москов по повод гласуването на второ четене на промените в Закона за лечебните заведения днес.  

Текстовете, обсъждани в пленарна зала днес, са основополагащи за обещаните от Москов и екипа му сериозни реформи в здравеопазването. Сред тях е и идеята за създаването на т. нар. Национална здравна карта, която, по думите на Москов, ще се пребори с източването на средства от здравната каса.

Националната здравна карта ще се изправи срещу схемите за облагодетелстване, подчерта здравният министър.

Парламентът одобри създаването й, което на практика означава, че занапред държавата ще определя с кои болници и по какви критерии здравната каса ще подписва договори.

Според гласуваните днес текстове касата вече ще подписва само с болници, които влизат в задължителната национална здравна карта.

Националната здравна карта ще се изработва въз основа на областни здравни карти, които от своя страна ще включват демографските показатели, заболеваемостта, хоспитализациите и броя на болничните легла по видове лечение в съответните населени места. По този начин ще се измерват обективно нуждите от болнични структури и дейности по области.

За изработването на областните здравни карти министърът на здравеопазването ще назначава комисия във всяка област, която включва областния управител, двама представители на регионалната здравна инспекция, двама представители на Регионалната здравна инспекция, двама представители на районната колегия на Българския лекарски съюз, един представител на районната колегия на БЗС, един представител на регионалната колегия на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи и един представител на представителните организации за защита правата на пациентите.

Въз основа на тези карти, ще се определя и кои болници ще бъдат финансирани от държавата и здравната каса. За лечебните заведения, които останат извън областната карта, ще бъде създадена методика с критерии за сключване на договор с касата, приета от Министерския съвет.

Този текст предизвика остри обструкции и бурни дебати. Левицата се обяви против с мотива, че по този начин се  създава втори разрешителен режим. 

От ДПС също отхвърлиха текста, с аргумента, че така ще бъде ликвидирана конкуренцията между болниците и ще бъде ощетен избора на пациента. Има и хипотеза за корупционен натиск, каза д-р Хасан Адемов от ДПС.

Янаки Стоилов от БСП предложи вместо с методика на МС изборът на болници в областите с излишък да става на конкурсен принцип, но пленарната зала гласува против.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Човекът, който винаги има достатъчно време
Фразите, които помагат за изграждането на силна психика
Тихият остров в Европа, превърнал се в лятна дестинация на дискретния лукс
САЩ към Северна Македония: Няма да има предоговаряне нито с България, нито за Преспанското споразумение
Видинският митрополит Даниил е новият български патриарх
22-секундното разкодиране
Патриарх Даниил: Приемам кръста на патриаршеското служение и ще следвам примера на моите предшественици
 New York Times: Спонсори на демократите обсъждат отстраняване на Байдън от изборите против волята му