Над 550 незаконни площадки изкупуват крадени метали

Над 550 незаконни площадки в цялата страна изкупуват крадени метали, алармира в позиция, изпратена до медиите Българската асоциация по рециклиране.
Нелегалните прекупвачи са организирани като автоморги или пък като пунктове, които търгуват само с пластмаса и хартия и затова собствениците им не плащат банкова гаранция, както лицензираните площадки, добавят от организацията.
Има и много незаконни площадки, които работят без каквото и да било разрешение в сферата на рециклирането, намират се в жилищни сгради и не са означени по никакъв начин, посочват още от БАР като в същото време припомнят изнесени от министъра на регионалното развитие Лиляна Павлова данни, че само за последните три години кражбите на пътни съоръжения са нанесли щети за 1 950 000 лв. Най-често се посяга на пътни знаци и табели, ограничителни системи, шумозащитни огради и мрежи за птици, парапети и мантинели, съобщават от БАР и заявяват категорична подкрепа за внесения в Народното събрание проектозакон за промени в Наказателния кодекс. Проектът предвижда значително по-тежки наказания за онези, които незаконно изкупуват скрап от черни и цветни метали.
Така например, заложените в него наказания за незаконно приемане или съхраняване на отпадъци от черни и цветни метали без физическото лице или фирмата да притежават регистрация или разрешение по закон, е лишаване от свобода от 1 до 5 години и глоба от 5000 лв. до 30 000 лв.
Промените предвиждат и още по-тежко наказание - лишаване от свобода от 1 до 10 години за кражба на кабели, електропроводи, елементи на съобщителната инфраструктура, уредби на електропреносната или топлопреносната мрежа, части от подвижния железопътен състав или пристанищни, сигнализационни съоръжения, мантинели, пътни знаци, метални капаци от шахти и др.
Тези престъпления рефлектират не само върху обществения интерес, но сериозно застрашават живота и здравето на хората, причиняват имуществени и неимуществени вреди на много голям кръг от граждани, и не на последно място, нанасят щети за стотици милиони годишно на държавни и частни компании, подчертават от БАР. Докато поправките в Наказателния кодекс не бъдат приети, кражбите на пътни съоръжения трудно ще спрат, отбелязват в заключение от организацията.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Цитат на деня
Цитат на деня |На днешната дата, 2 октомври. Рождениците днес
На днешната дата |Samsung и SK Hynix ще се включат в проекта Stargate на OpenAI
Технологии |Инвестиционната компания Bain Capital е подала оферта за купуване на веригата Costa Coffee
Компании |Само две търговски вериги са публикували цените си на сайта "Колко струва"
България |Лондон изпадна от Топ 20 на световните пазари за първично публично предлагане
Финанси |На днешната дата, 2 октомври. Рождениците днес
На днешната дата |Samsung и SK Hynix ще се включат в проекта Stargate на OpenAI
Технологии |Цитат на деня
Цитат на деня |Принц Уилям става пилот на хеликоптер за спешна помощ
Маркетинг |Инвестиционната компания Bain Capital е подала оферта за купуване на веригата Costa Coffee
Компании |Учени за първи път създават ембриони от ДНК на човешка кожа
Наука и Здраве |УниКредит Булбанк е банка на годината
Финанси | Advertorial |ADVERTORIAL

Официално отвори врати AYA Estate Vineyards – първата в България и региона винарна и галерия за съвременно изкуство

Vivacom с три отличия от престижния конкурс Forbes HR & Employer Branding Awards 2025

Коментари
Няма въведени кометари.