Настаняват по квартири 800 души от центровете за бежанци у нас

Настаняват по квартири 800 души от центровете за бежанци у нас

Около 800 души ще бъдат изведени от центровете за бежанци и ще бъдат настанени по квартира в страната с част от отпуснатите 4 млн. евро от ЕК. Това съобщи за „Фокус” Никола Казаков, председател на Държавната агенция за бежанците по повод днешния Международен ден на бежанците.

Парите, отпуснати от Европа, са строго разписани като разходи само за определен вид дейности.

„На първо място е подобряването на условията на живот на настанените хора в центровете, на второ място - средства за преводачи, на трето място това са средства за здравно осигуряване”, обясни Казаков. Част от тях са определени за извеждане на хора от бежанските центрове, получили закрила през 2014 г. и за настаняването им в частни квартири. "Става дума за около 800 души", поясни той.

Предвидени са и средства  за закупуване на фургонен модул, в който ще могат да се настанят четиристотин души, както и за техническа помощ

Финансирането на всички тези дейности  е за срок от 1 година,като те ще бъдат изпълнявани съгласно закона за обществените поръчки, допълни Никола Казаков.

Над 6000 души са дошли в страната ни от началото на тази година, а статут на бежанец и хуманитарен статут са получили общо около 2600 души, посочи още той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Древна египетска лодка беше определена като „един от най-важните реставрационни проекти на XXI век“
Археолози: Древен „воден култ“ е изградил монументи, по-стари от Стоунхендж
Ръководителят на въоръжените сили на Швейцария: Не можем да се защитим от пълномащабна атака
Европа е на кръстопът между AI амбициите и целите за климата
Китай наложи санкции на американски отбранителни компании заради оръжейна сделка с Тайван
Доналд Тръмп: Зеленски няма нищо, докато аз не одобря плана
Тръмп разтърси световната търговия тази година. Известна несигурност се запазва и за 2026 г.
МВР: Не се доверявайте на предложения за „изгодна” обмяна на левове в евро