Нужна е регулация на социалното предприемачество в България
Нужни са промени в съществуващите закони, за да бъдат насърчени социалните предприятия. Нов специален закон или промени в съществуващи актове – това все още е въпрос на обсъждане. Отделна правно-организационна форма обаче не е необходима. Около това се обединиха предприемачи и граждански активисти.
Експерти от Фoндация „Помощ за благотворителността в България“ (ФПББ) и Българския център за нестопанско право (БЦНП) се срещнаха с над 100 представители на организации и институции, за да обсъдят Пътната карта за насърчаване и развитие на социалните предприятия в България (2015-2020). Проведени бяха дискусии в четири региона – Враца (28.09.), Стара загора (07.10.), Велико Търново (09.10.) и Пловдив (12.10.) – в които взеха участие граждани и институции, интересуващи се от проблемите на социалното предприемачество и перспективите му в България.
Срещите бяха организирани в рамките на проект „Укрепване на Форум „Социални предприятия в България”, финансиран по Програмата за Подкрепа на НПО в България, по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство.
Настоящи и бъдещи предприемачи, представителите на НПО от различни сектори, на академичната общност (Великотърновски университет, Пловдивски университет), на общински, областни и национални институции споделиха както успешни практики и успехи, така и множеството проблеми, с които се сблъскват, когато желаят да се развиват като социални предприемачи. Всички се обединиха около общата идея, че е време в България да има адекватна национална политика в тази сфера. Обсъдени бяха редица конкретни идеи за подобряване на законовата рамка за социалното предприемачество в България, както и насоки на националните политики в областта.
Участниците в срещите възприеха позитивно основните тези, заложени в представената им Пътната карта за насърчаване и развитие на социалните предприятия в България (2015-2020). Две са основните идеи, които обединиха участниците в срещите. На първо място, че не е нужно да има нова правно-организационна форма за социално предприятие, а да се дефинират критерии, според които съществуващите вече организации и предприятия могат да функционират като такива. Второто е, че са нужни законови промени, за да бъдат насърчени социалните предприятия. Нов специален закон или промени в съществуващи актове – това все още е въпрос на обсъждане.
Дискусиите показаха, че хората се вълнуват от проблемите на социалното предприемачество и имат необходимост и стремеж да работят в тази посока в България. Над тридесет организации заявиха желание за присъединияване към Форум „Социални предприятия в България”, който на 14 октомври навърши една година.
В Пловдив експертите от БЦНП и ФПББ посетиха Социално предприятие-шивашко ателие за обучение и работа на млади хора от уязвими социални групи, създадено от НАРД, в което млади жени от кв. „Столипиново” се обучават и работят, за да могат да са включат успешно на пазара на труда.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.