От изпитите след 7-ми клас: зограф, зоограф, екограф и мамограф

Общество

Официалната равносметка на Министерството на образованието след провеждането на изпитите след седми клас сочи, че толкова ниски резултати не е имало от шест години насам, съобщава Нова телевизия. 

След засилени мерки и сигурност и кампании срещу преписването всеки трети седмокласник е изкарал двойка. От 54 000 явили се, 8000 са получили двойки по български език, а 15 000 - по математика. Шестиците са съответно 2300 и 3800.

Има и 7000 ученици, които не са се явили на изпит. 

Учениците продължават да имат проблеми с пунктуацията, граматиката и лексиката. Не познават езика. И точно затова са използвали думи, които не са имали общо със задачата. 

„Думата зограф се появява в различни варианти като зоограф, географ, аерограф, екограф, ехограф или мамограф”, обяснява експертът от МОН Красимира Александрова.

И тази година не липсват бисери в отговор на въпросите, на които децата трябва да пишат.  Сред най-ярките са: „Когато видяха стенописите, направо им паднаха очите”, „Реката като горски пожар преминала през селото”, „Няма по-хубав от нашия език, защото можем да го говорим”.

На външното оценяване най-добре са се представили децата в София, Плевен, Хасково и Смолян. С лоши резултати са Велико Търново, Видин и Разград.

Първото класиране за приема в езиковите гимназии трябва да излезе до 25 юни. А учениците, които са се провалили, ще могат да кандидатстват отново след 8-ми клас.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Фейсбук се срина за 40 минути
Илюзията за евтиното: Как алгоритмите на Shein и Temu изкривяват пазара
Системата на Кока-Кола в България допринася с 623 млн. евро към икономиката на страната
Времето: По-хладно и с валежи в почти цялата страна
Защо хората напускат работа? Всичко опира до четири думи
ЕЦБ увеличи основния лихвен процент за първи път от близо три години насам
SpaceX на Илон Мъск набира 75 млрд. долара преди най-голямото листване на борсата в света
Тръмп твърди, че сделката за прекратяване на войната с Иран е близо. Техеран казва, че „нищо“ не е финализирано