Откриват паметник на цар Самуил

Откриват паметник на цар Самуил

Откриват паметник на цар Самуил

Паметник на Цар Самуил ще бъде открит днес до базиликата „Света София”. В церемонията ще участва и президентът Росен Плевнелиев. Патриарх Неофит ще го освети.

Ден по-рано обаче паметникът бе атакуван  от две страни. Зам.-кметът Тодор Чобанов заяви, че не е съгласен с решението на скулптора очите на паметника да светят на тъмно. От думите му стана ясно, че те вероятно ще бъдат сменени.

В социалните мрежи започна и подписка за отлагане на церемонията заради спорните качества на скулптурата. Неин инициатор е изпълнителният директор на фондация RiskMonitor Стефан Попов. „Нито стилът на паметника, нито мястото, на което е поставен, са подходящи”, пише Попов. Според него монументът ще нанесе „непоправима щета върху лика на едно от най-съществените символни места в столицата. Той дори ще навреди на целите, които, изглежда, този проект си поставя."

Фигурата на Цар Самуил вече е поставена на мястото.  То е избрано заради исторически сведения, че бащата на цар Самуил - Никола, е бил комит на област Средец.  Решението къде да бъде поставена скулптурата е взето от служебното правителство на проф. Георги Близнашки.

Заедно с постамента статуята е висока 6,20 м. Поводът за създаването й е 1000-годишнината от смъртта на цар Самуил. Скулптурата на Александър Хайтов и проектантите Росен Гурков и Мария Гуркова беше избрана с конкурс, в който участваха 21 проекта. Идеята беше подкрепена от Столичната община.

Статуята е с наведена глава. Според авторите й това отразява достойнство и достолепие, а не примиренчество. Така царят гледал отвисоко своята армия и своя народ.

 За критиките към светещите нощем очи на статуята Хайтов заяви по Нова тв, че „тези очи вътрешно излъчват огън”, а освен това символизират очите на всичките ослепени войни. „Той ще гледа вместо тях, символиката е тази”, обясни скулпторът. Спорното му произведение беше защитено от бившият служебен премиер Близнашки и от шефа на НИМ проф. Божидар Димитров.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ