Софиянци обвиниха фирма за поддръжка на асансьори в рекет

Общество

Фирма за поддръжка на асансьори извършва практически рекет спрямо обитателите на жилищен блок в столицата. От това се оплакаха самите софиянци пред bTV. 

Мъките на обитателите на ул. „Ралевица" 64 в столицата започнали на 1 август. В един и същи ден асансьорите на трите входа спират да работят. При проверка на домоуправителя се оказва, че от машините липсват основни части. За извършител на кражбата хората подозират вече бившата фирма за поддръжка, договорът на която е прекратен наскоро.

„Сменихме фирмата на асансьорния техник по законния ред. Имаме нова обслужваща фирма, след което той е дошъл, разбил е трите асансьорни шахти и е откраднал електроника за над 10 000 лв. и вече един месец ходим пеша по стълбите”, разказа Станислав Йорданов, който живее в блока.

„Те са изрязани брутално и вандалски с големите ножици. Буквално кабелите са рязани. Те не са свалени, не са прибрани някъде - те просто са откраднати. Общо взето ни изнудва, че ако не го върнем да стане обслужваща фирма, няма да ни върне частите”, оплака се домоуправителят Мартин Димитров.

Управител на фирмата е Николай Василев. Той поддържа асансьора цели шест години. Според живеещите на адреса техният случай не е единствен. „Свързах се с мой познат, който е асансьорен техник. Той ми каза, че буквално преди дни е ходил на оглед на друг жилищен блок с четири асансьора, разбити пак от същото лице и общо взето фирмите и асансьорни техници също си го познават като такъв уестърн герой”, обясни Станислав Йорданов.

Според асансьорния техник от блока са забавили плащанията към него. Затова той заяви, че ще търси правата си по съдебен път, но не пожела да застане пред камерата на bTV, за да представи гледната си точка. „Тактиката е никога да не се явява, не си взима парите с периоди от 6 до 12 месеца, след това решава да ги вземе накуп, предявява претенции към хората”, възрази домоуправителят.

„Парите, които му е дължала фирмата-домоуправител, са му преведени. Аз лично му звъннах и говорих с него по телефона и той ми каза, че губи по 200 лева на месец от това, че сме прекратили с него договора. Т.е. той се чувства жертва. Той дори не се крие. Той си го признава. Той не се крие от никой”, продължи Мартин Димитров.

Хората от блока вече са сигнализирали за проблема в полицията. По случая тече разследване. „От полицията казаха да се оправяме. С две думи, да се разбираме помежду си. В смисъл, това беше неофициалният, неформалният отговор”, посочи още домоуправителят.

Провека на служтелите в Държавната агенция за метрологичен и технически надзор (ДАМТН), която отговаря за регулацията на асансьорните фирми, показва, че срещу фирмата на Николай Василев има няколко внесени жалби.

„Бившият началник на Инспекцията за държавен технически надзор - София Вальо Бояджиев през 2008 г. е подавал сигнал до районната прокуратура за това, че ЕТ „Никми Николай Василев" е подправял и фалшифицирал документи. Г-н Бойко Цветанов, бившият началник на регионален отдел в София, подаде сигнал до Дирекция „Национална полиция” за заплахи по телефона. „Ще ти счупя капачките като дойда с бухалката и т.н. Всичко това е описано в жалба до дирекция „Национална полиция” от г-н Цветанов”, разказа началникът на Регионалния отдел на Инспекцията за държавен технически надзор в Западна България Димитър Гюров.

Според инспектора от Агенцията от подобни практики се възползват и други фирми за поддръжка на асансьори. „Сигнали за некортектни фирми, които поддържат асансьори, постъпват непрекъснато”, отбелязват оттам.

От Националния център по метрология съветват хората първо да проверяват дали асансьорната фирма, която наемат, е лицензирана и дали има оплаквания срещу нея. Това може да стане на сайта на Агенцията в изнесения регистър, както и на посочените там телефони.

Ключови думи

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Тестват човешката коса като бариера за филтриране на нефт и пластмаси от океана
Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Милиардерът Питър Тийл придоби 1% дял в аржентинска петролна компания, работеща във „Вака Муерта“
„Камаз“ разработва безпилотни автобуси
Емоционалната устойчивост се превръща в най-ценното умение в работата
Ефремова заяви, че няма да допусне запазване на настоящото ниво на минималната работна заплата от 1 януари 2027 г.
Звездите за бизнеса от 17 до 23 август: Време за нови цели и амбициозни проекти
Спряха разрешителните на 12 склада на индийски гиганти в хранителния сектор
Основният спонсор на "Евровизия" се оттегля от конкурса
Севернокорейска хакерска група разработва инструменти с изкуствен интелект за кибератаки
Меси ще съди медиите за нарушаване на личния живот на погребението на баща му
„Камаз“ разработва безпилотни автобуси
Бившият главнокомандващ на украинската армия не вижда перспектива Украйна да се присъедини към НАТО
Най-голямата карта на Вселената с близо 4 млрд. обекта разгадава природата на тъмната материя
Ефремова заяви, че няма да допусне запазване на настоящото ниво на минималната работна заплата от 1 януари 2027 г.
Франция ще строи шест нови АЕЦ
До 7,15% годишна доходност: Румъния привлича спестяванията на гражданите с нови държавни облигации
С решение на борда: Центърът „Кенеди“ във Вашингтон си връща името на Тръмп
"ЕМКО": Изключва се човешка грешка за взривовете във военния завод край Трявна
Великобритания намалява директната помощ за страните от Африка с повече от 40%
След 50 г. в космоса: NASA намери начин апаратът Voyager 2 да продължи пътуването в междузвездното пространство
Швеция понижава възрастта за наказателна отговорност за деца на 14 години
Д-р Венета Павлова, собственик на дентална клиника „ЕО Дент“
Частично бедствено положение е обявено в резерват "Сребърна"
Кратка история на автомагистрала „Тракия”
Прехвърлиха 1,8 млн. куб. м вода от Дунав към езерото „Сребърна“, обстановката остава сложна
Емоционалната устойчивост се превръща в най-ценното умение в работата
Ирак може да напусне ОПЕК заради спор за квотите за добив на петрол
Милиардерът Питър Тийл придоби 1% дял в аржентинска петролна компания, работеща във „Вака Муерта“
Куба отбелязва 100 години от рождението на Кастро на фона на тежка криза
ВСС дава над 103 000 евро за наем на зала за изборите на нови членове на кадровата структура
Какво да направите, когато най-добрият ви служител загуби мотивация?
Защо хората напускат работа? Всичко опира до четири думи
Forbes: Урсула фон дер Лайен е най-влиятелната дама в света