Стоян Мавродиев: КФН по никакъв начин не ограничава свободата на словото

Стоян Мавродиев: КФН по никакъв начин не ограничава свободата на словото

КФН по никакъв начин не ограничава свободата на словото. Това декларира председателят на Комисията за финансов надзор Стоян Мавродиев в писмо до Теодор Захов, председател на Съюза на издателите в България и съсобственик на издателска група „Икономедия”, изпратено до електронната поща  на организацията.

Поводът за писмото са „зачестилите в последните дни медийни атаки и водената от различни медии клеветническа кампания срещу Комисията за финансов надзор (КФН)”, уточнява Мавродиев.  

„Бих искал да Ви информирам, че разпространените внушения и откровени лъжи, че се налагат санкции за неразкриване на източник на информация, която е била публикувана и разпространена, и се отнася за публична компания, освен неверни, са и манипулативни.  КФН не е наложила санкции на „Икономедиа” АД, или на цитираните други медии, за неразкриване на източник на информация, а за разпространяване на невярна информация, която може да създаде подвеждаща представа за публично дружество.”, подчертава Мавродиев и пояснява, че в конкретния случа санкциите са наложени от заместник-председателя, ръководещ управление „Надзор на инвестиционната дейност” на КФН, „за констатирани нарушения на Закона срещу пазарните злоупотреби с финансови инструменти (ЗПЗФИ) спрямо „Икономедиа” АД за разпространяване на невярна информация относно публични дружества чрез публикации в изданията на групата."

Мавродиев визира в писмото си по-конкретно две статии, пасажи от които след това са били оспорени чрез жалби от засегнати страни: „Паниката е по-голяма от проблема”, публикувана на 27.06.2014г. във вестник „Капитал” и   "Софарма" планира да разпредели над 30 млн. лв. за дивидент”, публикувана на 27.06.2014 г. в онлайн изданието на в. „Капитал”.

„Важно е да се подчертае, че със статиите е разпространена невярна информация, отнасяща се до публични дружества, чиито акции се търгуват на българската фондова борса и инвеститорите се влияят при вземането на инвестиционни решения от разпространената публично информация. Затова закона е възложил  на КФН санкционирането на разпространението на невярна и подвеждаща информация за публични дружества.”, пише Мавродиев. Той подчертава, че при извършените проверки по получените сигнали, съставените актове и издадени наказателни постановления, КФН е спазила точно цитираното българско и европейско законодателство, упражнила е прецизно правомощията си и е „санкционирала нарушителите за извършени пазарни манипулации, създаващи предпоставки за подвеждане на участниците на капиталовия пазар. „ А също и че правото на журналистите да запазят източника си на информация „не отменя правомощията на КФН да изискват информация и документи от журналисти, когато това е необходимо за установяване на нарушение и неговия извършител.” Искането за разкриване на източник на публикуваната информация се прави, за да се установи кое лице разпространява невярната или подвеждаща информация. КФН никога не е санкционирала журналист или медия за неразкриване на своите източници на информация, посочва още Мавродиев.

„Комисията за финансов надзор като орган, който се отчита за действията си единствено пред Народното събрание, остава в готовност за отговор на всякакви въпроси от най-широк кръг. Очакваме и вярваме, че КФН, като българска институция, ще бъде подкрепена от Вас и Вашите членове в усилията ни да наложим върховенството на закона и в прилагането на националното и европейско законодателство точно и еднакво спрямо всички лица.”, завършва писмото.

Малко по-късно днес, преди изслушване в парламентарната комисия по бюджет и финанси за работата на пенсионните дружества Мавродиев заяви, че ръководената от него институция работи перфектно и извършва качествен надзор.  Той отхвърли като несъстоятелно искането на Реформаторския блок ръководството на КФН да подаде оставка. То бе отправено от трибуната на парламента днес от Радан Кънев, който изчете декларация от името на ПГ на Реформаторския блок. „През изминалите години на криза, българските финансови регулатори БНБ и КФН не изпълниха законовите си цели да поддържат финансова и икономическа стабилност и растеж и да спомагат превръщането на спестяванията на гражданите в инвестиции в българската икономика. Необходимо е еднозначно да поискаме оставката на ръководствата на финансовите регулатори”, заяви Кънев.

От ГЕРБ реагираха, че ще обмислят искането за оставките.

 

 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Васил Терзиев: Нямам повод да си говоря с хора, които държат за заложници цял един град
София без автобуси, трамваи и тролеи: протестът на градския транспорт продължава, мобилизират автобуси за матурите
Украйна: След мирните преговори Русия извърши най-голямата атака с дронове от началото на войната
Разследват бившия шеф на ФБР за заплаха за убийство на Тръмп заради снимка с мидички 
Първи резултати от Румъния: Никушор Дан е новият президент
"Суис" отменя 1400 полета за лятото заради липса на пилоти
Звукът влияе директно върху клетките в човешкото тяло
Андрей Църня алармира за руска намеса в изборния процес в Румъния