„Дете и пространство“: Подкрепата на семействата е жизненоважна за благосъстоянието на децата
Детското благосъстояние не може да бъде разглеждано, без да се мисли за подкрепа на семействата. Това заяви Весела Банова, заместник-председател на сдружение „Дете и пространство“ на Кръгла маса на тема „Визия за семейна политика в подкрепа на децата и семействата в България” в Народното събрание.
Целта на Визията е да са даде тласък на разработването на самостоятелно обособена семейна политика с ясни цели, мерки и дейности, която да бъде ориентирана към интереса и подкрепата на семействата и благосъстоянието на децата, заяви Банова.
Към момента у нас действат над 20 нормативни, поднормативни акта и стратегии, регламентиращи подкрепата на семействата и децата, но те не са интегрирани, така че да адресират комплексно нуждите и проблемите.
Това потвърждава и социологическо проучване на БАН, проведено сред български родители и семейства в началото на 2015 – 91% от респондентите са на мнение, че подкрепата на семействата в България е неефективна.
Председателят на Държавна агенция за закрила на детето, Ева Жечева, смята, че системата трябва да бъде насочена все повече към превенция и по-малко към реакция – семейството да бъде подкрепяно приоритетно преди възникването на проблеми и кризи в него.
„Необходими са интегрирана политика и действия от всички институции“, смята Милена Дамянова, председателят на Комисията по образованието и науката.
„Докато не направим така, че средата да се приспособи към потребностите на децата, а не обратното, както е в момента – детето да се опитва да се напасва към средата, която му се предлага, - няма да постигнем благосъстояние, добро образование и равнопоставеност", допълни тя.
Според Дамянова, всички – родители, учебни заведения и държава – трябва да работят в една и съща посока, ако искат добър път за развитие на всяко едно дете.
„Държавата е длъжник на децата и техните семейства и е задължена да предприеме спешни мерки за подобряване тяхното положението“, заяви по време на Кръглата маса заместник-омбудсманът Диана Ковачева.
„Покрай всички проблеми, с които се опитваме да се борим, забравяме, че всяко дете има право на щастие, а това е жизненоважно за развитието на детето и осъзнаването му като личност“, допълни Ковачева.
Визията съдържа над 100 предложения за конкретни дейности и мерки в секторните политики, които касаят семейството и децата – здравеопазване, образование, социална политика, правосъдие, данъчна политика, енергетика, транспорт, регионална политика, култура и съвместяване на личен и професионален живот.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.