„Файненшъл таймс“: ЕС продаде душата си, за да направи сделка с Турция
Европейският съюз имаше два актива, които винаги съм смятал за неопровержими... Първият е липсата на негови алтернативи. Как иначе биха се изправили европейците пред климатични промени, бежанска криза или твърде настоятелен руски президент, ако не чрез ЕС? Вторият е морална висота. Сравнен с повечето от своите страни членки, Евросъюзът е по-малко корумпиран, по-принципен и задвижен от правилата. (...) В рамките на няколко години, тези два актива бяха унищожени.
Това коментира в материал в сайта на британското финансово издание "Файненшъл таймс" Волфганг Мюнхау. Статията му под заглавие "ЕС продаде душата си, за да направи сделка с Турция", е посветена на последното развитие в отношенията между Турция и Европа в хода на бежанската криза, при което ЕС сключи споразумение с Турция за изпращане на финансова помощ на страната от 3 млрд. евро за борба с кризата и за алокация на пристигнали в Гърция по море бежанци и приемането им в Турция.
Сделката с Турция е най-безчестното нещо, на което сме ставали свидетели в съвременната европейска политика, смята авторът.
В деня, когато лидерите от ЕС подписаха сделката, турският президент Реджеп Ердоган разкри истинските си виждания: "Демокрация, свобода, върховенство на закона? За нас тези думи вече нямат никаква стойност", продължава той. В този момент Европейският съвет трябваше да сложи край на разговора с турския премиер Ахмет Давутоглу и да го прати у дома, казва Мюнхау, цитиран от БТА.
Според него вместо това, лидерите са сключили сделка с Ердоган, предоставяйки пари и много други придобивки в замяна на помощ в бежанската криза. И това със страна, чието ръководство току-що е отписало демокрацията. "В този ден ЕС не само продаде душата си, а договори и лоша сделка", казва той.
"Не мога да преценя дали споразумението отговаря на Женевската конвенция или други елементи от международното право. Приемам, че Европейският съвет може да гарантира, че то би издържало в съда. Дори да е законно обаче, имам съмнение, че е осъществимо. Интересно дали ЕС ще се откаже от обещанията си към Турция, ако Анкара не изпълни своите, пита Мюнхау.
Дори да бъде изцяло изпълнена, сделката не облекчава особено положението. Очакваният брой бежанци, опитващи да се доберат до ЕС, многократно надхвърля договорените с Турция 72 000 души. Затварянето на балканския маршрут даде кратък отдих на северноевропейците, но има множество алтернативни пътища, които бежанците може да използват. Затварянето на граници не намалява потока от бежанци, а просто го отклонява. Това е класически пример за прехвърляне на даден проблем другиму, подчертава авторът.
По думите му едностранните решения за затваряне на граници в крайна сметка ще доведат до това Шенгенската зона да се превърне в малък клуб от северноевропейски страни - вероятно модел за бъдеща еврозона - и това ще е първата стъпка от раздробяването на ЕС. Сделката с Турция ще даде отражение и върху дебатите от британския референдум за Брекзита.
Германският канцлер се нуждаеше неистово от сделката, за да се измъкне от затруднението, в която сама се постави. Именно нейното едностранно решение да отвори границите на Германия превърна бежанската криза от лесно решима в неуправляема, подчертава статията.
Ето и материала в оригинал.
Ключови думи
НОВ КОМЕНТАР
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
АПИ спира камионите над 12 тона по ключови магистрали в петък и неделя
Общество |Юрген Клоп официално пое като селекционер националния отбор по футбол на Германия
Спорт |Художници, учени, реки или птици: Гласувайте за дизайна на новите евробанкноти
Икономика |В Министерството на отбраната не е постъпвало искане за становище по т. нар. "Коалиция на желаещите"
Политика |Превръща ли се Теорията за мъртвия интернет в реалност?
Техники за успех |Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Енергетика |25 безполезни, но много любопитни факти
Маркетинг |Ferrari пуска на търг първия си електрически автомобил за 1,1 милиона долара
Автомобили |Времето: Силен вятър от запад носи дъжд и захлаждане
България |На днешната дата, 24 юли. Имен ден празнува Христина
На днешната дата |САЩ налагат мита върху вноса от 60 търговски партньори, позовавайки се на опасения за принудителен труд
Икономика |Как да разберете дали сте оставили добро първо впечатление?
Техники за успех |Заради мравки в храната: Собственикът на ресторант с две звезди Michelin е изправен пред затвор
Свят |ADVERTORIAL
Две престижни международни отличия за успешния преход на България към плащания в евро
Технополис стартира предварителните поръчки на новите сгъваеми смартфони Samsung Galaxy Z и смарт часовници Galaxy Watch
Коментари
Няма въведени кометари.