Британците гласуват днес на парламентарни избори
Британците гласуват днес на парламентарни избори. Очаква се лявоцентристката Лейбъристка партия да постигне голяма победа на вота, който ще сложи край на 14-годишното управление на консерваторите и ще връчи на лидера ѝ Киър Стармър ключовете за кабинета на премиера на "Даунинг стрийт" 10 утре сутрин, предаде Ройтерс.
Консервативната партия на Великобритания вчера почти призна предсрочно изборното си поражение пред лейбъристите на Киър Стармър, след като ден преди отварянето на избирателните секции във Великобритания предупреди, че опозиционната партия е напът да постигне рекордна победа.
Според оповестените вчера последни прогнози на "ЮГов" лейбъристите са напът да спечелят мнозинство от 212 депутатски места, което е най-голямото за която и да било партия в най-новата история на Обединеното кралство.
Както Стармър, така и премиерът консерватор Риши Сунак започнаха вчера последния ден от кампанията си преди да отворят днес избирателните секции, като предупредиха гласоподавателите за тежки икономически последици, ако спечели другата партия.
Но изправени пред прогнозите да постигнат най-слабия резултат в историята на партията, консерваторите насочиха вниманието си към ограничаване на щетите, заявявайки, че ще им бъде нужно да си запазят достатъчно на брой места, за да бъдат ефективна опозиция на евентуално лейбъристко правителство.
Напълно приемам, че в момента социологическите проучвания означават, че, изглежда, ще станем свидетели на най-голямото мнозинство на лейбъристите - най-голямото мнозинство, което някога е виждала тази страна, отбеляза снощи пред Би Би Си британският министър на труда и пенсионното осигуряване Мел Страйд.
Според него явно лейбъристите са се насочили към "извънредно голяма изборна победа", допълни Асошиейтед прес.
"Затова сега е важно каква опозиция имаме, каква възможност за внимателен контрол върху правителството ще има в парламента", добави Страйд.
Запитан за направените от министъра коментари, Сунак каза пред телевизия Ай Ти Ви: "Борим се упорито за всеки глас".
В последните няколко седмици Риши Сунак измина хиляди километри, но не успя да избяга от очакванията, че времето му като министър-председател на Великобритания изтича и е в последните си часове, коментира Асошиейтед прес.
Британските избиратели ще гласуват днес на парламентарните избори, за да дадат оценка за 20-те месеца на Сунак на поста, както и на четиримата премиери консерватори преди него. Очаква се те да направят нещо, което не са правили от 2005 г. насам - да изберат правителство от Лейбъристката партия.
По време на забързаните последни два дни на предизборната кампания, в които Сунак посети дистрибуторски склад за храни, супермаркет, ферма и други места, той настояваше, че "резултатът от тези избори не е предрешен". Сунак заяви вчера, че каквито и да са резултатите, той е с "чиста съвест".
Но дори настойчивата реч в последната минута на митинг на консерваторите във вторник вечерта, произнесена от бившия британски премиер Борис Джонсън, който изведе партията до впечатляваща изборна победа през 2019 г., не успя да повдигне духа вътре в партийните редици.
Лейбъристите предупредиха да не се приема като даденост изборния резултат, умолявайки поддръжниците си да не се успокояват от социологическите проучвания, които още преди началото на кампанията даваха на партията солидна двуцифрена преднина.
Лидерът на лейбъристите Киър Стармър прекара 6-седмичната кампания, отправяйки призиви към избирателите да рискуват и да гласуват за неговата лявоцентристка партия и за промяна.
Повечето от хората, включително наблюдатели и политици, очакват, че те ще го направят.
Ключови думи
НОВ КОМЕНТАР
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Как да разграничите полезните провали от останалите?
Лидерство |NBC: ЦРУ вербува шпиони с алкохол, риболовни принадлежности, виагра и лекарства срещу косопад
Свят |Австралийският премиер Антъни Албанезе се извини за шега с преспиване с Кайли Миноуг
Свят |„Хамас“ разпуска управлението си в Газа и отваря път за технократска администрация
Свят |Южна Корея насочва приходите от данъка върху AI чипове в три направления
Свят |Гергана Манолова е новият изп. директор на Сдружението на фамилния бизнес в България
Мениджмънт |Как да разграничите полезните провали от останалите?
Лидерство |Русия затваря железопътните гранични пунктове с Финландия, Естония и Латвия
Свят |Български учени ще правят ток от сероводород в Черно море
Енергетика | Advertorial |Какви ще са възнагражденията на членовете на избирателните комисии за изборите
Политика |Учени: Хеви метълът е полезен за здравето
Открития |Оживление на туризма от началото на годината
България | Advertorial |Откриват днес Българския Лувър
Култура | Advertorial |Русия затваря железопътните гранични пунктове с Финландия, Естония и Латвия
СвятГергана Манолова е новият изп. директор на Сдружението на фамилния бизнес в България
МениджмънтБНБ: Депозитите на домакинствата у нас нарастват с 19% към края на май
ФинансиКитайският BYD е близо до решение за втори европейски завод
АвтомобилиПочина големият актьор и режисьор Йосиф Сърчаджиев
ОбществоВ дълбокия космос: Открита е огромна формация с диаметър 1,3 млрд. светлинни години
Наука и Здраве5 начина да се изправите срещу шефа, без да рискувате работата си
УправлениеОт 1 август се повишават минималните осигурителни прагове
БългарияРойтерс: Марк Зукърбърг казва, че технологията за AI агенти напредва по-бавно от очакваното
ТехнологииПентагонът създаде централизиран команден център за дронове
СвятИзненадващата причина другите постоянно да ви разочароват
Техники за успехABSOLUT представя уникалната си арт колекция на изложба в София
БългарияДжеф Безос влиза в съревнование с Илон Мъск на два фронта
ТехнологииADVERTORIAL
Бъдещето си ти: Fibank стартира новото издание на своята стажантска програма
70 години инженерна прецизност: как фабриката на GROHE в Лар превърна душа в технологично преживяване
Коментари
Няма въведени кометари.