Ердоган призовал САЩ да се намесят за уреждане на конфликта в Газа

ЕС

Турският президент Реджеп Тайип Ердоган заяви днес, че по време на телефонен разговор с американския си колега Джо Байдън е призовал САЩ да се намесят за разрешаване на кризата в ивицата Газа, предават турските медии, цитирани от БТА.

Обсъдихме подробно ситуацията в Газа. Специално призовах САЩ да се намесят в Газа, за да разрешат кризата. Там се извършват престъпления срещу човечеството. От своя страна информирах, че правим всичко възможно, за да сложим край на конфликта, заяви Ердоган пред журналисти.

В същото време той подчерта, че не бива да се очаква "добра воля" от Израел. 

Тази страна върви към самота в международната общност и това ще става все по-очевидно, подчерта турският президент.

Във връзка с това Ердоган отбеляза, че ситуацията в ООН, където първоначално 121 държави подкрепиха резолюцията за Газа, а 40 се въздържаха, е започнала да се променя. 

Сега само 10 държави остават на страната на Израел, каза той, като припомни гласуването в ООН по последната резолюция за прекратяване на огъня в Газа.

Турската президентска Дирекция по комуникации съобщи, че по време на разговора между турския и американския президент снощи Ердоган е посочил, че САЩ носят историческа отговорност за постигане на трайно прекратяване на огъня в ивицата Газа възможно най-скоро. 

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Ридли Скот екранизира легендарния роман „Островът на съкровищата“ с Хю Джакман в ролята на пирата Джон Силвър
МОК отхвърли жалба от защитници на човешките права за скандала с червения картон на Световното по футбол
Американското разузнаване: Новият лидер на Иран е склонен да разработва ядрени оръжия
OpenAI ще инвестира над 30 милиарда долара в най-големия център за данни с изкуствен интелект в САЩ
САЩ удължиха с още месец срока за продажба на активите на „Лукойл“
Съществуват два типа устойчивост. Вероятно игнорирате единия
21-годишен ислямист е заподозрян за снощния атентат в Берлин, станал под носа на над 2000 полицаи
Астрономическо събитие на годината: Луната напълно ще закрие Слънцето на 12 август