Европейската политическа общност на Макрон получи подкрепа от Лондон

Европейската политическа общност на Макрон получи подкрепа от Лондон

Европейската политическа общност на Макрон получи подкрепа от Лондон

Решението на министър-председателя на Обединеното кралство Лиз Тръс да се присъедини към първата среща на върха на паневропейска група тази седмица даде тласък на инициативата, плод на въображението на френския президент Еманюел Макрон, пише Ройтерс.

Срещата на върха на Европейската политическа общност (EPC) в Прага ще събере 27-те лидери на Европейския съюз със 17 лидери от континента, които в момента са извън клуба, включително Великобритания, Турция, Норвегия и Украйна.

Решението на Тръс да присъства на срещата в четвъртък дава на Великобритания възможност да участва в оформянето на нов европейски форум след Брекзит и може да измести светлината на прожекторите от финансовите и политически сътресения у дома.

„Британците възприеха много прагматична тактика: ако не можете да „убиете“ странната инициатива, по-добре е да се ангажирате дълбоко и да я насочите по свой собствен начин“, каза европейски дипломат пред Ройтерс.

Дипломатите казват, че целта на EPC далеч не е ясна и мнозина се съмняват, че когато на масата има толкова много преговарящи – както приятели, така и врагове, инициативата ще има дълъг живот, въпреки че ще се занимава с въпроси, които засягат всички участници: енергия, сигурност и имиграция.

Основна цел на Макрон е да даде форум за комуникация със страните кандидатки за ЕС, които губят търпение в очакване на членство в блока, и по този начин да противодейства на опитите на Русия и Китай да получат влияние в южните и източните покрайнини на континента.

„Една от точките в дневния ред е да кажем на Косово и Албания, че можем да правим неща с тях и те не трябва да разчитат само на Русия и Китай за инвестиции“, каза френски служител.

Макрон се тревожи, че дългият път към изпълнение на критериите за членство в ЕС може да обезсърчи нациите от Западните Балкани, като насърчи популистите и евроскептици.

Французите също смятат, че е важно да има форум за обсъждане на сигурността с Великобритания – друга голяма военна сила в Европа, както и за обсъждане на енергетиката с Норвегия, която в момента помага на Европа да се откаже от руския газ.

„Дрън, дрън“.

Възвишените идеали на Макрон за щастливо „европейско семейство“ обаче не се споделят широко. Предложението му първоначално беше прието с подозрение от източноевропейските страни и по-специално от Украйна, които подозираха, че това е трик на Франция, която дълго време не желаеше да приеме повече страни в ЕС, за да ги държи в нещо като „чистилище“.

Френските власти отричат ​​тази теза и твърдят, че са направили всичко възможно, за да успокоят другите държави.

„В началото се страхувахме, че EPC ще бъде алтернатива на членството в ЕС, но начина, по който се развива сега, вече не мисля така“, каза източноевропейски дипломат.

Очакванията за форума обаче остават ниски.

„Това ще бъде просто още един „дрън, дрън“ форум за обсъждане... но след няколко срещи може да завърши без голям успех“, добави източноевропейският дипломат.

„Има твърде много страни с твърде много интереси... Как Сърбия на масата и говорите за Русия? Как имате Турция и Гърция/Кипър заедно? Как да сложите Армения и Азербайджан на една маса?“, пита той.

Франция е наясно, че без ясен дневен ред мнозина смятат, че срещата на върха ще донесе нещо повече от снимка на лидери в Пражкия замък.

Все пак Париж изрази задоволство от това, че Украйна излезе с предложения за това как трябва да изглежда EPC, а Молдова предложи да бъде домакин на втората среща на групата.

Друг френски дипломат каза, че някои конкретни инициативи могат да възникнат от форума, включително университетско сътрудничество след излизането на Великобритания от програмата за образователен обмен Еразъм.

Европейските дипломати смятат, че инициативата има и предимството да доближи турския президент Тайип Ердоган до Европа и да го отдалечи от Русия.

Турците, първоначално раздразнени от френското колебание, в крайна сметка получиха покана и ще присъстват, но предупредиха, че ЕС не трябва да вярва, че Анкара ще се откаже от надеждите си да се присъедини към клуба един ден. Турция започна преговори за членство в ЕС преди 23 години.

Преди срещата на върха в Прага някои европейски дипломати припомниха друга френска инициатива, подета с фанфари преди повече от десетилетие от тогавашния президент Никола Саркози, която потъна в забрава.

„Подобно на Средиземноморския съюз, това ще бъде голям френски проект без голям успех и реално въздействие“, каза балтийски дипломат.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ