Френският премиер защити свикването на вот на вот на доверие като зов за събуждане

ЕС

Френският премиер Франсоа Байру заяви, че не съжалява, че е свикал вот на доверие, излагайки правителството си на риск, тъй като Франция е „обременена с дългове“ и всяка от политическите партии трябва „да поеме отговорност“, предаде Блумбърг.

„За да накарам френския народ да види сериозността на ситуацията, казах, че поставям бъдещето на правителството на масата“, коментира той в интервю за France 2 TV в четвъртък вечерта.

Франция е в остра политическа криза, откакто Байру, съюзник на президента Еманюел Макрон, свика вот на доверие за 8 септември в опит да се преодолее безизходицата по предложените мерки за увеличение на данъците и бюджетни икономии в размер на 44 млрд.

Байру твърди, че планът е от съществено значение за свиване на бюджетния дефицит на Франция за 2026 г. до 4,6% от брутния вътрешен продукт (БВП), в сравнение с очакваните 5,4% тази година. Опозиционните партии, които сборно имат мнозинство Националното събрание, заявиха, че планират да гласуват против вота на доверие, което би принудило Байру да подаде оставка.

Байру каза, че остава отворен за други бюджетни предложения, стига общата цел за намаляване на дефицита да остане в сила. Сред възможните компромиси той повтори, че е готов да обмисли алтернативи на предложението си за премахване на два официални празника.

Запитан на пресконференция за гаранциите за сигурността на Украйна в четвъртък за мислите му относно политическата нестабилност във Франция и вота на доверие, който ще се проведе следващата седмица, президентът Макрон каза: „С дух на амбиция, отговорност, стабилност и уважение към многообразието на политическите групи трябва да подходим към всички тези дебати и се надявам, че в този дух и в преследване на тези принципи ще се подходи към следващите дни и седмици.“

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Русия затваря железопътните гранични пунктове с Финландия, Естония и Латвия
Гергана Манолова е новият изп. директор на Сдружението на фамилния бизнес в България
Президентът на Финландия: Украйна вече е спечелила войната срещу Русия
Роналдо постави антирекорд за последните две световни първенства по футбол
Феновете на Тейлър Суифт купиха фасове и боклуци от сватбата ѝ за по 25 долара бройката
От 1 август се повишават минималните осигурителни прагове
Ройтерс: Марк Зукърбърг казва, че технологията за AI агенти напредва по-бавно от очакваното
Пентагонът създаде централизиран команден център за дронове
„Context by Мениджър“, Епизод 6: „Бюджет 2026“ под лупа
Марта Кос към Скопие: Не губете време в оправдания и не изпускайте този прозорец на възможности за начало на преговори с ЕС
Играта на Vivacom „Кало Змея: Гръм & Run“ e номер 1 за България в Google Play и App Store
Турция затвори пристанищата си за ЛГБТК+ круиз с 2000 пътници: „Не отговаря на нашите морални ценности“