Германската консервативна опозиция остава начело в социологическите проучвания

Германската консервативна опозиция остава начело в социологическите проучвания

Противоречивите гласувания, инициирани от консервативния опозиционен блок на Германия, целящи затягане на миграционната политика с подкрепата на крайнодясната „Алтернатива за Германия“ (АзГ), не са навредили на позицията на блока ХДС/ХСС в социологическите проучвания, показа публикувано снощи проучване, цитирано от ДПА и БТА.

Ако парламентарните избори, насрочени за 23 февруари, бяха тази неделя, Християндемократическият съюз (ХДС) и баварската му сестринска партия Християнсоциален съюз (ХСС) ще получат 31% от гласовете, показва проучването, направено от „Инфратест-Димап“ за обществената телевизия А Ер Де.

Както ХДС/ХСС, така и АзГ, която сега получава 21% подкрепа, са спечелили по един допълнителен процентен пункт в сравнение с проучването от предходната седмица.

Решението на опозиционния лидер Фридрих Мерц да приеме миналата седмица предложение в Бундестага, долната камара на германския парламент, с гласове от АзГ, беше остро критикувано от социалдемократите (ГСДП), Зелените и Левите.

Този ход предизвика също големи демонстрации в градовете на цялата страна в края на миналата седмица, като критиците обвиниха Мерц, че е разбил така наречената огнена стена срещу сътрудничеството с крайната десница.

Проучването, проведено от понеделник до сряда, дава 14% на Зелената партия - с един процентен пункт по-малко от предходната седмица.

Резултатите за ГСДП (15%), Левицата (5%), Свободната демократическаа партия (4%) и левия Алианс „Сара Вагенкнехт“ (4%) остават непроменени.

Друго проучване, направено от института за изследване на общественото мнение „ЮГов“ между петък вечерта и вторник, показа, че ГСДП е увеличила значително позициите си от 15% предходната седмица до 18%, но това все още я оставя зад стабилните 29% на ХДС/ХСС.

АзГ получава 22% в проучването на „Югов“, един процентен пункт по-малко в сравнение с предходната седмица.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ