На фокус следващите седем дни: Изборната треска достига пикови нива

На фокус следващите седем дни: Изборната треска достига пикови нива

Европейската изборна треска е почти толкова гореща, колкото футболния турнир Евро 2024, тъй като първият кръг от гласуването този уикенд във Франция обещава да раздвижи пазарите, независимо от крайния резултат, докато изборите Великобритания може да донесат първото лявоцентристко правителство от 14 години насам.

Всеобщите фаворити Франция и Обединеното кралство, заедно с домакина Германия, навлизат във осминафиналите на Евро 2024. Но вълнението не е само на футболния терен или в избирателните кабини. Предстоящата седмица на юни също носи любимите данни на голяма част от пазара - месечните данни за заетостта в САЩ.

Това са част от темите и събитията, върху които ще се фокусират инвеститорите през следващата седмица, пише Ройтерс.

Ден на заетостта

Инвеститорите, които оценяват кога Федералният резерв може да започне да намалява лихвените проценти, ще получат критични икономически данни с месечния доклад за работните места в САЩ на 5 юли.

Икономистите прогнозират, че американската икономика е генерирала 180 хил. нови работни места през месец юни. През май броят на новоназначените служители, извън селскостопанския сектор, се увеличи с 272хил. - много повече от очакваното, което подчертава устойчивостта на пазара на труда.

Федералният резерв запази лихвените проценти стабилни този месец и отложи началото на намаляването на ставките (може би чак за декември), тъй като служителите търсят по-убедителни признаци, че инфлацията се забавя до целта на централната банка, или доказателства, че пазарът на труда се влошава.

Вот във Франция

Франция гласува в неделя на първият тур от предсрочните избори, които имат потенциала отново да разтръсят пазарите.

Инвеститорите ще следят за всякакви намеци относно резултатите от втория тур на 7 юли. Но надпревара в 577 избирателни района, където кандидатите се нуждаят само от 12,5% от гласовете, за да стигнат до втория тур, включваща и тристранни състезания, означава, че несигурността може да надделее .

Тревогите на пазара от потенциален скок на държавните разходи намаляха, подпомогнати от сигналите, че крайнодясната партия „Национален сбор“ на Марин льо Пен, която води в социологическите проучвания, ще подходи фискално отговорно.

Но пазарите далеч не са се възстановили. Внимателно наблюдаваната рискова премия, която Франция плаща за дълга си в сравнение с аналогичните германски облигации, все още е с над 25 базисни пункта по-висока, отколкото преди обявяването на изборите. Акциите на френските банки са на червено в сравнение с периода преди обявяването на вота.

Анализаторите обръщат специално внимание и на френска лява коалиция „Нов Народен фронт“, която сега виждат като по-голяма заплаха от „Национален сбор“.

Смесени резултати при сливанията и придобиванията

Глобалните обеми на сливания и придобивания през първата половина на 2024 г. отбелязаха ръст от 20% в сравнение с 2023 г., а сделките надхвърлящи 5 млрд. долара са се увеличили с 53%, според данни, предоставени от Dealogic.

Но за някои търговци чашата е само наполовина пълна.

Въпреки възстановяването, обемите на сделките към 24 юни остават с 15% под средните за последното десетилетие, до голяма степен повлияни от най-бавното Q2 в Азиатско-тихоокеанския регион от 2009 г. насам.

Броят на сделките, обявени през второто тримесечие на 2024 г., е най-ниският от последните 16 години, което е дори по-лошо представяне от второто тримесечие на 2020 г., когато COVID-19 наложи пауза в световен мащаб в дейността по сливания и придобивания.

Остатъкът от годината изглежда мрачен, като предстоящите избори във Франция, Великобритания и особено в САЩ карат корпоративните бордове и фондовете за дялово инвестиране да преразгледат решенията си.

Някои инвестиционни банкери се чудят дали вместо това трябва да се съсредоточат върху 2025 г., година, за която най-накрая се надяват, че ще достави повече блага.

Гласуване във Великобритания

Проучванията предричат ​​убедителна победа на опозиционната Лейбъристка партия на изборите в Обединеното кралство на 4 юли, стимулирайки акциите и държавните облигации на страната.

Търговците виждат връщане към стабилността след тежки политически сътресения по време на 14-годишното управление на консерваторите и спекулират, че лидерът на лейбъристите Киър Стармър ще възстанови търговските връзки с Европа.

Но Великобритания има огромни фискални предизвикателства, които нито лейбъристите, нито консерваторите са изяснили как биха решили, посочи мозъчният тръст Институт за фискални изследвания.

Икономическият растеж е муден, съотношението на публичният дълг към БВП достигна 63-годишен връх, а данъчното облагане като дял от националния доход се доближава до най-високото си ниво от 1949 г.

Ако гласоподавателите очакват по-добри обществени услуги без повишаване на данъците и инвеститорите искат държавните заеми да се стабилизират, на Стармър може да му е трудно да задоволи всички заинтересовани страни.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ