Пекин: САЩ изпращат грешен сигнал на онези, които настояват за независимост на Тайван

Пекин: САЩ изпращат грешен сигнал на онези, които настояват за независимост на Тайван

Пекин: САЩ изпращат грешен сигнал на онези, които настояват за независимост на Тайван

Китай обвини САЩ, че изпращат „грешен сигнал“ на онези, които настояват за независимост на Тайван. след изборния резултат на острова от събота.

Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън изпрати поздравително съобщение на новоизбрания президент на Тайван Уилям Лай след вота през уикенда.

Пекин нарече съобщението нарушение на ангажимента на Вашингтон да поддържа само неофициални връзки с Тайван.

Пекин гледа на Тайван като на своя територия и е решен да обедини самоуправляващия се остров с континента.

Съобщения с поздравления за новия лидер на Тайван заваляха от цял свят след изборите, включително от Блинкън, който подчерта партньорството между Тайпе и Вашингтон, което според него се корени в демократичните ценности.

„Очакваме с нетърпение да работим с д-р Лай и тайванските лидери от всички партии, за да прокараме нашите общи интереси и ценности“, каза той в изявление.

Блинкън също така подчерта, че САЩ са „отдадени на поддържането на мира и стабилността от двете страни на Тайванския проток“.

Висшият американски дипломат също побърза да каже, че подобно сътрудничество трябва да „продължи нашите дългогодишни неофициални отношения“ и да бъде „в съответствие с политиката на САЩ за един Китай“.

Съгласно политиката САЩ признават и имат официални връзки с Китай, а не с Тайван.

Забележките на Блинкън предизвикаха остри критики от страна на Пекин, който разглежда всяко изявление в подкрепа на Тайван като придаване на легитимност на кандидат и политическа партия, които според Китай са сепаратисти, надяващи се  да превърнат Тайван в независима суверенна нация.

В изявление външното министерство на Китай заяви, че поздравленията на Блинкън нарушават обещанието на САЩ да поддържат „само културни, търговски и други неофициални отношения“ с Тайван.

От ведомството подчертаха, че тайванският въпрос е „първата червена линия, която не трябва да се преминава в отношенията между Китай и САЩ“ и казаха, че са подали официална дипломатическа жалба.

„Китай твърдо се противопоставя на това САЩ да имат каквато и да е форма на официално взаимодействие с Тайван и да се намесват в делата на Тайван по какъвто и да е начин или под какъвто и да е предлог.“

Изявлението на Пекин вероятно ще послужи като предупреждение за Вашингтон, след като САЩ изпрати неофициална делегация от бивши американски служители, която да проведе разговори с водещи политически фигури в Тайван само часове след като самоуправляващият се остров избра Лай.

 Делегацията включва бивш съветник по националната сигурност на САЩ и бивш заместник-държавен секретар.

Други западни страни, включително Великобритания, Франция и Германия, поздравиха новия лидер.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ