Пекин сигнализира за готовност за подобряване на отношенията със САЩ

Пекин сигнализира за готовност за подобряване на отношенията със САЩ

Президентът на Китай Си Дзинпин изпрати силен сигнал тази седмица, че Пекин е готов да работи с новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп за разрешаване на търговски спорове на фона на рискове от потенциална търговска война, пише Си Ен Би Си.

В писмо до Американско-китайския бизнес съвет в четвъртък Си каза, че двете страни трябва да „изберат диалога пред конфронтацията, печелившото сътрудничество пред играта , в която всяка печалба за едната страна е загуба за другата", като същевременно потвърди ангажимента си да отвори китайския пазар за чуждестранни компании , включително бизнеси от САЩ.

Коментарите са до голяма степен повторение на речта на Си по време на среща му във вторник с гостуващи ръководители на големи международни икономически организации, на която той каза, че „няма да има победители в тарифните войни, търговските войни, технологичните войни“. Си призова двете страни да поддържат диалог и да управляват различията.

Вълнението от съобщения от Пекин отразява „чувство на безпокойство“ и „тези увертюри се случиха по много публичен начин“, каза Кенет Джарет, старши съветник в Albright Stonebridge Group.

„Това може да означава, че китайските власти нямат канали до новия екип на Тръмп... и че Пекин вярва, че има политически ползи от проектирането на публичен образ на желание да работят заедно с новата администрация на САЩ“, добави Джарет.

Назряваща търговска война

Политическата позиция на Тръмп да постави Америка на първо място представлява „огромна заплаха“ за китайските политици, които вече са изправени пред тежката задача да съживят страдащата икономика, каза Шен Менг, директор в базираната в Пекин бутикова инвестиционна банка Chanson & Co.

Тръмп, който трябва да встъпи в длъжност през януари, обеща допълнителни 10% мита върху целия внос на китайски стоки в САЩ. По време на предизборната си кампания Тръмп дори заплаши да наложи мита над 60% на китайските стоки.

По-рано този месец администрацията на Джо Байдън обяви по-широки ограничения върху износа от САЩ на чипове с памет от висок клас и машини за производство на чипове за китайски компании. На следващия ден Пекин отговори, като забрани износа на няколко редки минерала, използвани в полупроводници и военни приложения.

„Китай даде да се разбере, че въпреки този ангажимент за растеж и конструктивни търговски отношения, той няма да отстъпи пред натиска на САЩ, ако се стигне дотам“, каза Даниел Балаз, научен сътрудник в Училището за международни изследвания S. Rajaratnam.

По-рано тази седмица пазарните регулатори на Китай обявиха, че са започнали антитръстово разследване на американската компания за чипове Nvidia. На компанията е забранено да доставя най-модерните си чипове в Китай, но въпреки това продажбите на други чипове и процесори на китайски компании възлизат на 15% от приходите й през октомврийското тримесечие.

Въпреки това се смята, че и двете страни са по-склонни да се опитат да изработят сделка чрез преговори, отколкото чрез насилствено прилагане на високи мита, смятат експерти.

Може да има „известно въвеждане на тарифи“, но те вероятно ще бъдат „тясно координирани и нищо внезапно, твърде голямо или разрушително“, каза пред Си Ен Би Си Сам Радван, президент на Enhance International.

Президентът Си повтори във вторник, че има „пълна увереност“ да постигне тазгодишната цел за растеж, като нарече страната „най-големият двигател на световния икономически растеж“.

Увертюри, но не и капитулация

По-рано тази седмица Си Би Ес съобщи, че Тръмп е поканил китайския лидер да присъства на встъпването му в длъжност следващия месец.

Пекин се опитва да избегне „всякакви изяви, че Си е враждебен, ако не присъства на встъпването в длъжност“, каза Дерек Сисърс, старши сътрудник в American Enterprise Institute.

Никога не е имало прецедент китайски лидери да присъстват на встъпването в длъжност в САЩ, на което обикновено присъстват китайските посланици, съобщи CBS.

Говорител на Министерството на търговията на Китай каза пред репортери на редовен брифинг в четвъртък, че Китай е поддържал тясна комуникация с колегите от САЩ и е отворен да продължи да общува с идващите икономически и търговски служители при администрацията на Тръмп.

Въпреки че китайското правителство се опитва да покаже желание за преговори с бъдещото правителство на Тръмп, това не означава „непременно, че Китай е готов да направи отстъпките“, които Тръмп търси, каза Габриел Уилдау, управляващ директор на Teneo.

Един пример за такива отстъпки, които Китай може да направи, би било обещаването на по-строг надзор върху търговията с фентанил.

„В по-мрачен сценарий, при който ескалацията наистина продължава, Пекин може да посочи тези ранни изявления, за да покаже на останалия свят, че Вашингтон е страната, която отхвърли сътрудничеството и компромиса“, добави Вилдау.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ