Ключова среща на китайски лидери в Пекин завърши с обещания за стабилизиране на икономиката

Ключова среща на китайски лидери в Пекин завърши с обещания за стабилизиране на икономиката

Китайските лидери приключиха двудневната Централна икономическа работна конференция в Пекин днес с ангажименти да предприемат по-проактивен подход за стимулиране на втората по големина икономика в света, но не дадоха подробности за новите мерки за нейното стимулиране, предаде Асошиейтед прес.

Репортаж на държавната телевизия CCTV за годишната среща основно повтори стратегия, очертана по-рано през седмицата след сесия на Политбюрото на управляващата комунистическа партия, на която лидерите обещаха да разхлабят паричната политика и да приемат по-проактивен фискален подход.

Пазарите в Китай наскоро се повишиха на фона на възобновени надежди за по-силна доза стимули, които да помогнат за противодействие на слабите потребителски разходи, които поддържат растежа на икономиката през тази година при скорост, която е малко по-бавна от официалната цел на правителството от около 5%.

Обещанието за „приемливо хлабава“ парична политика показа промяна от по-предпазлив подход, който преобладаваше в продължение на десетилетие, след възстановяването на Китай от световната финансова криза.

Досега мерките, предприети тази година за изваждане на икономиката от постпандемичното забавяне, бяха с широк обхват, но по-постепенни и технически от драматичния стимул, на който инвеститорите се надяваха.

В репортажа на CCTV се казва, че Китай ще увеличи фискалния си дефицит и ще продължи да издава „супер дългосрочни“ държавни облигации, за да помогне за финансирането на допълнителни разходи. Не се дават подробности за размера на парите, които ще бъдат изразходвани, или размера на дефицита.

Лидерите обещаха да стабилизират пазара на имоти, който затъна след репресиите преди няколко години срещу прекомерното вземане на заеми от строителните предприемачи.

Те също така обещаха да увеличат потребителските разходи, като противодействат на слабостта на пазара на труда и следят заплатите да вървят в крак с икономическия растеж.

Партията също изготвя по-дългосрочни стратегии за следващия петгодишен план на страната, който ще положи основите на политиките през следващите години, които вероятно ще се приведат в съответствие с акцента на президента Си Дзинпин върху развитието на напреднали технологии и растеж с „по-високо качество“.

Преди няколко месеца китайската централна банка и други регулатори започнаха да въвеждат различни политики, насочени към насърчаване на бизнеса и домакинствата да харчат повече пари. В изявление, публикувано след срещата на Политбюро, се повтарят почти същите общи обещания.

Пекин също така стартира програми за изплащане на субсидии за замяна на стари коли и уреди, които се заменят с нови, по-енергийно ефективни.

Схемата е помогнала за увеличаване на продажбите на автомобили – една от най-добре представящите се области на икономиката, според Китайската асоциация на производителите на автомобили.

Индустриалният орган съобщи тази седмица, че продажбите на леки автомобили са скочили със 17,5% през ноември в сравнение с преди година – втори пореден месец на двуцифрен ръст след повишение от 10,7% през октомври.

Износът също показа признаци на засилване, въпреки че нарастващите мита, наложени върху електрически превозни средства и други китайски продукти, представляват заплаха за водения от търговия растеж.

Междувременно пазарът на имоти показа признаци на съживяване от продължителния си спад, въпреки че според икономисти пълното възстановяване ще отнеме време.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ