Победата на крайнодесните на регионалните избори в Тюрингия разтърси управляващата коалиция в страната

Победата на крайнодесните на регионалните избори в Тюрингия разтърси управляващата коалиция в страната

Германските провинциални избори нанесоха тежък удар на партиите в правителството на канцлера Олаф Шолц след исторически победи на две антисистемни партии, които вероятно ще разтърсят допълнително и без това нестабилната управляваща коалиция, пише Ройтерс.

Една година преди националните избори в най-голямата икономика в Европа, резултатите от неделя изглежда ще увеличат натиска върху Шолц да бъде по-твърд по отношение на имиграцията и ще засилят дебата относно подкрепата за Украйна като въпроси, които доминират в кампанията.

Колебливият авторитет на германското правителство също може да усложни европейската политика, когато другата голяма сила на блока - съседна на Франция, все още се бори да състави правителство след предсрочните избори през юни и юли.

И трите партии във федералното правителство изглежда са загубили гласове на изборите в Тюрингия и Саксония. Според прогнозни резултати от Forschungsgruppe Wahlen социалдемократите на Шолц са спечелили между 6-7,6% от гласовете

Младшите коалиционни партньори – „Зелените“ и про-бизнес ориентираната „Свободната демократична партия“ , са изложени на риск да бъдат изгонени от парламента на провинция Тюрингия, защото не преминават прага от 5%.

Анализаторите смятат, че най-вероятното въздействие на резултатите ще бъде увеличаване на споровете в идеологически разнородната коалиция на Шолц.

Резултатите отразяват нарастващата фрагментация на политическия пейзаж и възхода на антисистемните партии в Европа, докато правителствата се борят да се справят с кризи, включително войната в Украйна и инфлацията.

Крайнодясната „Алтернатива за Германия“ беше големият победител на вечерта, осигурявайки си 33,2% в Тюрингия на първите си регионални избори досега и също така спечели почти толкова гласове, колкото консерваторите в Саксония.

Междувременно левият популистки Алианс на Сара Вагенкнехт (BSW) спечели повече гласове от трите партии в коалицията на Шолц, събирайки между 11,5-15,6% от гласовете само осем месеца след основаването си.

Силата на тези анти-НАТО, антиимиграционни и приятелски настроени към Русия партии ще направи формирането на идеологически съгласувани коалиции все по-трудно както на държавно, така и на федерално ниво.

Коалиционните партньори, управляващи от 2021 г., бяха в противоречие още преди изборите, тъй като напрежението избухна в края на миналата година около бюджета за тази и следващата година.

Техният съюз първоначално беше обявен за коалиция на прогреса, но съ-лидерът на „Зелените“ Омид Нурипур миналия месец го нарече „преходно правителство“, оплаквайки се от „много, много излишни спорове“, както и фундаментални идеологически различия, по-специално със свободните демократи.

Заместник-лидерът на „Свободната демократична партия“ Волфганг Кубицки каза в неделя, че резултатите от изборите показват, че коалицията е „загубила легитимността си” и вреди на неговата партия, което трябва да има последствия.

„Тъй като законопроектът за бюджета за 2025 г. все още съдържа дупка от около 12 милиарда евро, има вероятност за подновяване на напрежението в коалицията“, каза Карстен Никел от Teneo.

И все пак е малко вероятно коалицията на Шолц да се разпадне напълно, тъй като това не е в интерес на трите партии, които имат по-лоши резултати отколкото 2021 г., каза Стефан Маршал, политолог от университета в Дюселдорф.

Създаването на „Съюз на Сара Вагенкнехт” и легитимирането му в този вот може да се окаже особено вредно за „Германската социалдемократическа партия“, която вече е загубила повече от една трета от своите поддръжници от 2021 г. насам и може да доведе до пренасочване на повече леви избиратели.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ