Правителството на Лиз Тръс е на ръба на разпад
Британският премиер Лиз тръс може скоро да загуби поста си, след като тя уволни един министър заради пробив в сигурността, а други двама бяха подадоха оставка като последица от хаотичен парламентарен вот, пиеш Блумбърг.
Много консервативни законодатели сега искат 47-годишната Тръс да подаде оставка незабавно, което е рязка промяна в досегашното широко разпространеното виждане, че смяната на ръководството трябва да изчака поне докато на 31 октомври, когато ще бъде обявен нов икономически план за успокояване на финансовите пазари.
Късно в сряда министрите от кабинета са провеждали лични разговори за това дали премиерът трябва да напусне, твърдят запознати източници. Попитан дали правителството на Тръс може да оцелее, един депутат от торите е отговорил: „Надявам се, че не“.
В изявление, изпратено в 1:33 сутринта в четвъртък, прессекретарят на министър-председателя каза, че ще предприеме дисциплинарни действия срещу депутати, които са гласували против правителството.
Само за шест седмици на поста Тръсс вече предизвика рязък спад на паунда и намеса на Английската централна банка на пазара на облигации. Тя трябваше да изостави и почти цялата си политическа програма и уволни най-близкия си политически съюзник. Макар да изглежда невероятно, нещата продължават да се влошават.
В сряда напрежението беше високо в Уестминстър, докато правителството се опитваше да противодейства на бунта в управляващата партия заради противоречивия план на премиера да възобнови фракинга за шистов газ в Обединеното кралство Но часове преди въпросът да бъде гласуван, имаше нова внезапна драма: министърът на вътрешните работи Суела Брейвърман подаде оставка, а Грант Шапс, който открито заговорничеше да измести Тръс, беше назначен на нейно място.
В крайна сметка правителството спечели с 326 срещу 230 гласа вота против въвеждането на забрана за използването метода на хидравличното разбиване, известно като фракинг, за добив на шистов газ.
Още преди гласуването от правителството казаха, че го възприемат като своеобразен вот на доверие към премиера Лиз Тръс. Тази победа обаче далеч не гарантира бъдещето на Тръс на поста, като напрежението в Консервативната партия остава високо.
Дейвид Фрост, който беше главен преговарящ с ЕС за Брекзит и виден поддръжник на Тръс, написа в британския вестник „Телеграф“, че тя трябва „да напусне възможно най-скоро“.
„Това е бъркотия и позор. Мисля, че е напълно ужасяващо. Бесен съм съм“, каза ветеранът от консервативната партия Чарлз Уокър пред Би Би Си. „Надявам се, че за всички онези хора, които работиха, за да вкарат Лиз Тръс на „Даунинг Стрийт“, си е заслужавало. Надявам се, че си е струвало, защото щетите, които нанесоха на нашата партия, са изключителни“, добави той.
Бившите правителствени министри Мария Колфийлд и Джони Мърсър казаха, че подкрепят възгледите на Уокър.
След бившия министър на финансите Куаси Куартенг, Брейвърман е вторият титуляр на една от така наречените големи държавни служби на Обединеното кралство, която губи поста си. В писмото си до Тръс, публикувано в Twitter, Брейвърман направи слабо завоалирана атака срещу представянето на премиера.
„Да се преструваме, че не сме направили грешки; да продължаваме така, сякаш всички не виждат, че сме ги направили, и да се надяваме, че нещата магически ще се оправят, не е сериозна политика“, каза тя.
По-големият въпрос, пред който са изправени консервативните депутати, е дали и кога да отстранят Тръс, тъй като следващите парламентарни избори са насрочени за януари 2025 г. Налице е нарастващ консенсус, че на нея не трябва да бъде позволено да води партията в това гласуване, но има дълбоки различия относно това кой да бъде новият лидер.
Събитията от сряда дадоха нов тласък за разрешаване на безизходицата и има нарастващо усещане, че краткият мандат на Тръс може да е навлязъл в последната си фаза.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.