Президентът на Бразилия нарече икономическото ембарго на САЩ срещу Куба "незаконно"

Президентът на Бразилия нарече икономическото ембарго на САЩ срещу Куба незаконно

По време на първото си пътуване до Куба в рамките на третия си мандат бразилският президент Луис Инасио Лула да Силва нарече ембаргото, наложено от Съединените щати на острова, "незаконно" и осъди включването на острова в списъка на държавните спонсори на тероризма, предава Ройтерс.

Бившият президент на САЩ Доналд Тръмп включи островната държава в американския списък на държавните спонсори на тероризма и въпреки че администрацията на Байдън отмени други мерки от времето на Тръмп, на този етап все още не е извадила Куба от списъка.

"Куба е била застъпник на по-справедливо глобално управление. И до ден днешен тя е жертва на незаконно икономическо ембарго", заяви Лула в речта си при откриването на срещата на върха на Г77 на развиващите се страни в столицата Хавана. "Бразилия е против всяка едностранна принудителна мярка. Ние отхвърляме включването на Куба в списъка на държавите, спонсориращи тероризма."

Коментарите бяха направени само няколко часа преди Лула да замине за Ню Йорк, където ще участва в Общото събрание на ООН и ще проведе двустранни разговори с Байдън.

По-рано Куба изрази загриженост във връзка с поставения ѝ етикет и десетилетното икономическо ембарго на Вашингтон от времето на Студената война срещу острова, управляван от Комунистическата партия на Куба. 27-членният Европейски съюз, който е основният търговски партньор на страната, също многократно е отхвърлял търговското ембарго. Куба и критиците на икономическите санкции твърдят, че ембаргото възпрепятства и затруднява достъпа до храни, лекарства и други важни за развитието доставки.

Държавният департамент на САЩ не отговори веднага на молбата за коментар на забележките на Лула.

министрацията на Байдън заяви, че американското законодателство включва изключения и разрешения за износ на храни, лекарства и други хуманитарни стоки за острова.

По време на Асамблеята се очаква Бразилия да се върне към историческата си позиция на осъждане на ембаргото срещу Куба - едно от предложенията, които обикновено се гласуват всяка година в ООН и се приемат с огромно мнозинство. През 2019 г., по време на първата година от управлението на десния Жаир Болсонаро, Бразилия гласува против предложението заедно със Съединените щати и Израел.

Лула използва речта си, за да призове отново за инвестиции, обещани от развитите страни за намаляване на въздействието на изменението на климата, както е предвидено в Парижкото споразумение, но които не са изпълнени. Президентът заяви, че развиващите се страни нямат същия "исторически дълг" като богатите за глобалното затопляне.

"Принципът на общите, но диференцирани отговорности остава валиден. Ето защо на всички развиващи се страни трябва да бъдат гарантирани средства за борба с изменението на климата, в съответствие с техните нужди и приоритети", каза той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ