САЩ заговориха за санкции срещу Международния наказателен съд заради Нетаняху

САЩ заговориха за санкции срещу Международния наказателен съд заради Нетаняху

САЩ заговориха за санкции срещу Международния наказателен съд заради Нетаняху

Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен намекна, че ще работи със законодателите за потенциални санкции срещу Международния наказателен съд (МНС), след като неговият главен прокурор поиска заповеди за арест на висши израелски политически фигури, предаде Би Би Си.

Блинкен каза по време на изслушване в Конгреса на САЩ, че е „ангажиран“ да предприеме действия срещу това „дълбоко погрешното решение“.

Коментарите му идват на фона на натиск от страна на републиканците за налагане на санкции на служители на МНС, които може да бъдат гласувани още тази седмица.

Съединените щати не са член на съда, но са подкрепили предишни негови решения, включително заповедта за арест на руския президент Владимир Путин заради войната в Украйна.

На изслушване във вторник на Комисията по външни отношения на Сената, най-високопоставеният републиканец в нейните редици Джеймс Риш попита дали Блинкен би подкрепил законодателство за адресиране на това, че „ МНС си навира носа в бизнеса на държави, които имат независима, легитимна, демократична съдебна система“.

„Искаме да работим с вас на двупартийна основа, за да намерим подходящ отговор. Ангажирам се да направя това“, каза държавният секретар.

„Няма съмнение, че трябва да разгледаме подходящите стъпки, които да предприемем, за да се справим отново с това дълбоко погрешно решение“, добави той.

Главният прокурор на МНС Карим Хан обяви в понеделник, че е поискал да бъдат издадени заповеди за арест срещу израелския премиер Бенямин Нетаняху и министъра на отбраната Йоав Галант.

Хан също така иска заповеди за арест на лидери на „Хамас“ - Яхя Синвар - лидерът на групировката в Газа, Мохамед Диаб ал Масри, псевдоним Мохамед Дейф - лидер на „Бригадите „Изедин ал Касем“ (въоръженото крило на „Хамас“) и Исмаил Хания - политическият лидер на палестинската групировка.

Президентът на САЩ Джо Байдън каза в понеделник, че е „възмутително“ да се искат заповеди за арест. ,Няма равнопоставеност между Израел и Хамас, никаква“, коментира той.

Коментарите на Блинкен отразяват по-широкото недоволство във Вашингтон относно решението на съда.

Най-малко две мерки за налагане на санкции на МНС вече бяха представени в Конгреса, тъй като съдът засили разследването си относно начина, по който Израел води войната в Газа.

Подкрепата на Капитолия изглежда се обединява около законопроект, представен по-рано този месец от републиканецът от Тексас Чип Рой.

Така нареченият „Закон за противодействие на нелегитимния съд“ ще бъде насочен към служители на МНС, участващи в решението, като блокира влизането им в САЩ, отнема всички настоящи визи за САЩ, които притежават, и им забранява всякакви сделки с имоти в страната - освен ако съдът не прекрати делата си срещу „защитени лица на Съединените щати и техните съюзници".

Най-малко 37 законодатели в ръководената от републиканците долна камара сега подкрепят законодателството, включително Елиз Стефаник, третата най-високопоставена републиканка в камарата.

По-малко ясно обаче е дали депутатите от Демократическата партия ще застанат зад тези усилия.

Умерените и либерални крила на партията се противопоставят на политиката на  Байдън в Израел от месеци, докато младите прогресивни гласоподаватели искат президента да критикува по-остро операциите на правителството на Нетаняху в Газа.

Грег Ландсман от Охайо, един от малцината демократи, които гласуваха миналата седмица за отмяна на временното спиране на доставките на някои видове оръжия за Израел, каза пред Би Би си, че се надява Конгресът да отправи двупартиен упрек към МНС, „за да изпрати възможно най-силното послание“.

„Решението да се търсят заповеди за арест само ще разпали още повече напрежението и разделенията, ще насърчи антиизраелските конспирации и в крайна сметка ще подкопае доверието в МНС“, каза той в изявление.

Председателят на водената от републиканците Камарата на представителите на САЩ Майк Джонсън призова лидерът на демократичното мнозинство в Сената Чък Шумър да подпише писмо във вторник, с което кани Нетаняху да говори на съвместно заседание на Конгреса.

През март Шумър призова за нови избори в Израел, но в понеделник разкритикува делото на МНС.

Но някои леви демократи изразиха подкрепата си за действията на МНС.

Конгресменът от Минесота Илхан Омар каза, че обвиненията на съда са „значителни“ и САЩ трябва да подкрепят работата му, както са правили в минали случаи.

„Искането за заповеди за арест е само началото на съдебен процес“, написа тя в изявление в понеделник.

Остава неясно дали усилията за налагане на санкции все още са събрали необходимата подкрепа, за да преминат през Камарата на представителите, ръководена от републиканците, или в Сената, контролиран от демократите.

Прессекретарят на Белия дом Карин Жан-Пиер каза пред репортери във вторник, че служители на администрацията обсъждат „следващите стъпки“ със законодателите.

Междувременно говорителят на Кремъл Дмитрий Песков каза пред репортери, че „отношението и желанието на САЩ да използват санкционни методи дори срещу МНС е повече от любопитно“.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ