Байдън заплаши Китай с военни действия при нахлуване в Тайван

Байдън заплаши Китай с военни действия при нахлуване в Тайван

Байдън заплаши Китай с военни действия при нахлуване в Тайван

САЩ ще предприемат военни действия, ако Китай нахлуе в Тайван. Това заяви американският президент Джо Байдън днес по време на посещение в Япония.

Той заяви, че отговорността за защита на Тайван е „още по-голяма“ след инвазията на Русия в Украйна, съобщава Асошиейтед прес.

На съвместна пресконференция с японския премиер Фумио Кишида в Токио Байдън отговори с „да“ на въпрос дали е готов да предприеме военни действия, за да защити Тайван при евентуално нахлуване на Китай: „Това е ангажимент, който сме поели“.

Американският Закон за отношенията с Тайван от 1979 г., който урежда политиката на Щатите относно острова, не предвижда задължителна военна намеса на САЩ при нахлуване на Китай, но ги задължава да осигурят ресурсите за защита на Тайван и да предотвратят всяка еднолична промяна в статута на острова от страна на Пекин.

Изказването на Байдън предизвика остър отговор от Китай, който счита Тайван за отцепническа провинция.

Говорителят на Министерството на външните работи в страната изрази „силно недоволство“ и се противопостави на коментара на американския президент. „В Китай няма място за отстъпки или компромис по въпроси, свързани с основните интереси на страната, като суверенитет и териториална цялост“, каза той.

Всяко усилие на Китай да използва сила срещу Тайван „просто не би било подходящо“. Това „ще размести целия регион и ще е подобно на случилото се в Украйна“, каза Байдън.

През последните години Китай увеличи военните си провокации, които целят острова да премине под управлението на Пекин.

Тайван одобри изявлението на Байдън, като говорителят на местното МВнР Джоан Оу изрази „искрено приветствие и благодарност“. Тя добавя, че страната ѝ ще продължава да подобрява отбранителните си способности и ще задълбочи сътрудничеството си със САЩ, Япония и други държави, които държат на мира, сигурността и просперитета на Индо-Тихоокеанския регион.

Администрацията на Белия дом каза, че коментарите на президента не означават промяна в политиката.

По време на пресконференцията в Токио американският държавен глава обяви създаването на ново търговско споразумение с 12 държави от Индо-Тихоокеанския регион, което обаче не включва Тайван заради възможна реакция от Китай. Неговата цел е да се укрепят икономиките на страните, подписали рамката.

Администрацията на Байдън твърди, че търговското споразумение ще покаже отдадеността на САЩ в икономическата сфера и ще отговори на необходимостта от стабилност в търговията след трусовете, причинени от пандемията и войната в Украйна.

Държавите, които се включват в пакта заедно с Щатите са: Австралия, Бруней, Индия, Индонезия, Япония, Южна Корея, Малайзия, Нова Зеландия, Филипините, Сингапур, Тайланд и Виетнам. Всички общо представляват 40 % от световния БВП.

В съвместно изявление страните заявиха, че споразумението ще им помогне заедно да подготвят икономиките си за бъдещето след последиците от пандемията и войната в Украйна.

Белят дом твърди, че рамката ще помогне на САЩ и на азиатските икономики да работят по-тясно по редица въпроси, включително за вериги за доставки, онлайн търговия, чиста енергия, защита на работниците и борба с корупцията. Детайлите по споразумението не се ясни, което затруднява американското управление да обясни как договорът ще подпомогне бизнеса и работниците в САЩ, като същевременно отговоря и на глобалните нужди.

Критици казват, че рамката има големи недостатъци. Тя не предполага стимули за бъдещите партньори чрез понижаване на тарифите или осигуряване на по-голям достъп до пазарите в САЩ за страните, подписали споразумението. Възможно е тези условия да не направят по-привлекателна сегашната рамка от Споразумението за транстихоокеанското партньорство (Trans-Pacific Partnership), от което Доналд Тръпм изтегли САЩ през 2017 г.

Японският премиер Фумио Кишида приветства новото търговско споразумение, но прикани САЩ отново да се присъедини към TPP.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ