Трюдо обвини Китай в намеса в изборите в Канада
Канадският премиер Джъстин Трюдо обвини Китай в опит за намеса в изборите в страната, предаде Би Ни Си.
Трюдо обвини Пекин, че играе „агресивни игри“ с демокрациите и че действа срещу канадските институции.
Местните медии съобщават, че канадското разузнаване е идентифицирало "тайна мрежа" от подкрепяни от Пекин кандидати на последните избори.
Най-малко 11 кандидати са били подкрепени от Китай на федералните избори през 2019 г., съобщиха служители на Трюдо.
Позовавайки се на неназовани представители на разузнаването, местният телевизионен оператор Global News съобщи, че Пекин е насочил средства към кандидатите и че китайски агенти са действали като съветници по кампанията на много кандидати.
В един случай финансиране от 250 000 канадски долара е насочено през офиса на базиран в Онтарио депутат от провинция.
Операцията, за която се твърди, че е била ръководена от китайското консулство в Торонто, също е имала за цел да постави оперативни служители в офисите на действащи депутати в опит да повлияе на политиката в страната, твърди изданието.
Смята се, че опитът за намеса е бил насочен към двете големи политически партии - Либералната партия на Трюдо и опозиционната Консервативна партия. Не е ясно обаче дали операцията е била успешна.
Китайските служители в Канада не са отговорили на въпросите на Global News относно обвиненията.
„Взехме значителни мерки за укрепване на целостта на нашите изборни процеси и нашите системи и ще продължим да инвестираме в борбата срещу намесата в изборите, срещу чуждата намеса в нашите демокрации и институции“, каза Трюдо пред репортери в понеделник.
„За съжаление, виждаме държави от цял свят, независимо дали става въпрос за Китай или други, продължават да играят агресивни игри с нашите институции, с нашите демокрации“, добави той.
Коментарите идват, след като властите заявиха, че разследват обвинения, че Китай е открил неофициални „полицейски участъци“ на канадска земя.
Миналия месец Кралската канадска конна полиция заяви, че разследва съобщения за „престъпна дейност във връзка с така наречените „полицейски участъци“, които също са докладвани в редица европейски страни.
Няколко държави от ЕС, включително Ирландия и Нидерландия, вече наредиха на Китай да затвори полицейските постове, които според съобщенията са били използвани за натиск върху критици на правителството в Китай с цел да се върнат в страната и да бъдат изправени пред наказателни обвинения.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.