Вучич: Няма да съм този, който ще подпише независимостта на Косово

ЕС

Сръбският президент Александър Вучич заяви днес, че няма да има "нито де факто, нито де юре" признаване на независимостта на Косово, съобщават сръбските медии, цитирани от БТА.

На срещата във Вране, Южна Сърбия, откъдето започна обиколката на Вучич в страната като част от формирането на новото Народно движение за държава, сръбският държавен глава подчерта, че е наясно, че като президент е положил клетва върху Конституцията и Мирославовото евангелие.

"Няма да съм този, който ще подпише независимостта на Косово. Срам ме е да обикалям Сърбия и да се оправдавам пред когото и да било. Няма капитулация, няма да признаем нито де факто, нито де юре независимостта на Косово, но искаме мир с албанците, искаме достойни отношения", каза той.

След разговори под егидата на ЕС в края на миналия месец сръбският президент Александър Вучич и косовския премиер Албин Курти подкрепиха предложението на ЕС за нормализиране на отношенията между Прищина и Белград. Документът обаче не е подписан все още. Следващата среща на високо равнище в рамките на диалога Косово-Сърбия ще се проведе на 18 март в Охрид. Сърбия не признава обявената през 2008 година независимост на бившата си област. 

Сръбският президент подчерта пред присъстващите на срещата граждани, че Южна Сърбия ще разполага с цялата подкрепа от правителството, отбелязва Танюг.

Вучич обяви, че окръзите Пчински, Ябланички и Топлички ще имат през следващия период "най-голямата подкрепа от държавата", включително специални облекчения, които да привлекат инвеститори. По думите му в Южна Сърбия като цяло нямат много капиталови инвеститори и за да се привлекат инвеститори, е необходимо да се влагат средства в училища.

 Вучич допълни, че държавата ще инвестира в местните пътища много повече, отколкото досега, особено в южната част на страната.

Президентът, който е и председател на управляващата Сръбска прогресивна партия (СПП),  призова гражданите на срещата във Вране да се присъединят към новото Народното движение за държава, като заяви, че тази политическа опция ще бъде формирана в края на май или началото на юни, информира агенция Бета.

Вучич каза, че ще бъде част от това движение, като добави, че формирането му не означава закриване на СПП.

„Когато движението се формира в края на май или началото на юни, молбата ми към вас е да помислите за присъединяване към това велико движение, народното движение за нашата единствена държава Сърбия, която имаме, която трябва запазим за нашите деца", каза Вучич.

По думите му в следващите два месеца ще се работи по организационната форма на това движение.

Той оцени, че след избухването на войната в Украйна геополитическата ситуация в Европа и света се е променила "по-драстично и драматично", отколкото след падането на Берлинската стена, но добави, че в Сърбия има "такива, които се правят, че не виждат колко трудно е положението на страната“.

Вучич добави, че Сърбия се нуждае от "хора, които твърдо ще пазят националните интереси, ще водят мъдра политика и ще пазят Сърбия от бурни води и брутално силни ветрове".

Той повтори, че в настоящия геополитически момент е важно всички умни хора да са ангажирани в Сърбия „и тези, които са в партии, и тези, които не са, всички, които са за Сърбия“.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Меси ще съди медиите за нарушаване на личния живот на погребението на баща му
Севернокорейска хакерска група разработва инструменти с изкуствен интелект за кибератаки
Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Дълбочината на Дунав при Козлодуй е малко над 2 метра
Изтощението не е първият признак за бърнаут
Шефът на RyanAir определя новата гранична система на ЕС за „глупост“, възможна само в Европа
Европа е изправена пред недостиг на ракети носители до 2030 г., предупреждава шефът на космическата агенция
Още едно корпоративно сбогуване: Takeaway напуска България
Спор с медиите: Тръмп заплаши с дълги присъди разпространителите на новини за недостиг на боеприпаси в САЩ
Унгария очаква рестарт на АЕЦ „Пакш“, след като нивото на Дунав започна да се покачва
България за втори пореден месец е на първото място в ЕС по ръст в производството на услуги
Меси ще съди медиите за нарушаване на личния живот на погребението на баща му
Шефът на Palantir Алекс Карп нарече AI индустрията „марксистка“
Продажби на оръжие и кибератаки: Властта на лидера Ким Чен Ун докара „неочаквани“ 22 млрд. долара в Северна Корея
Япония подготвя отговор на намерението на Русия да кръсти остров от Курилите на легендарния шпионин Рихард Зорге
Иран постави нови условия за отварянето на Ормузкия проток
Производител на тоалетна хартия в САЩ пуска производство от листата на растението хеспералое
САЩ разполагат система за противоракетна отбрана в Израел след атаката на Иран
"ЕМКО": Изключва се човешка грешка за взривовете във военния завод край Трявна
Севернокорейска хакерска група разработва инструменти с изкуствен интелект за кибератаки
Нов център за лични документи отваря врати в София
Всички инвестират в AI, но почти никой не печели от него. Каква е причината?
Д-р Венета Павлова, собственик на дентална клиника „ЕО Дент“
Частично бедствено положение е обявено в резерват "Сребърна"
Продажбата на евро от САЩ в подкрепа на йената е изненадала Европейската централна банка
NASA сглоби кораба „Орион“ за първия етап от пътуването до Луната
Руски въздушни удари около Киев убиха трима души, Зеленски е на знакова визита в Сърбия
Как да подходите при конфликт между вашите ценности и изискванията в работата?
Зеленски: Готови сме за преговори във всякакви формати и очакваме Уиткоф и Къшнър да бъдат активни
Кувейт обсъжда с други държави от Персийския залив изграждането на петролопровод, който да заобиколи Ормузкия проток
Пица, паста, протеини и картофи – как италианските деца станаха толкова затлъстели
До 7,15% годишна доходност: Румъния привлича спестяванията на гражданите с нови държавни облигации