Агенцията по храните проверява вносни плодове и зеленчуци, продавани като български
Агенцията по безопасност на храните започва проверки по сигнали за вносни плодове и зеленчуци, които се продават като български.
Темата за некоректното обозначаване на произхода на плодове и зеленчуци е поставена на среща между ръководството на БАБХ и Браншовата камара "Плодове и зеленчуци". Според камарата вносна продукция се преопакова и се предлага на пазара като българска, което е грубо подвеждане на потребителя. Те настояха за още по-засилен контрол при вноса, проследимостта на продукцията и правилното обозначаване на нейния произход.
При наличие на конкретни сигнали ще се извършват проверки на място, включително на терени, заявени като овощни и зеленчукови насаждения. Такъв ангажимент е поел директорът на контролния орган д-р Ангел Мавровски.
Ако се открият несъответствия или липса на реална производствена дейност, ще се проследява цялата верига до установяване на произхода на продукцията. Агенцията има готовност да включи в контрола и други компетентни органи, за да се прекратят практиките, които подвеждат потребителите и ощетяват коректните производители.
Представителите на бранша заявиха готовност да съдействат на БАБХ, като предоставят информация за нелоялни търговци.
Разпространението на вредителя „Черна златка“ също беше сред основните теми на разговора. Бръмбарът и ларвите му са сериозна заплаха за овошките и борбата с него е приоритет за сектора.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.