България получи 2,7 млрд. лева по Плана за възстановяване
Днес България официално получи средствата по първия транш по Националния план за възстановяване и устойчивост. Това обяви вицепремиерът по управление на европейските средства Атанас Пеканов.
„Получаването на тези средства в размер на 2,7 милиарда лева беше фокус на нашата работа още от самото начало на този мандат. Тази добра новина за България вече е факт, въпреки многото спекулации и различни твърдения, че пари тази година няма да получим, и че по никакъв начин ЕК не е планирала тези пари за България.“, добави той.
По думите му получаването на тези пари е резултат от работата на правителствата и институциите от началото на механизма за възстановяване и устойчивост през юли 2020 г., но и работата, свършена в началото на този мандат на служебния кабинет.
„България получава този първи транш на безвъзмездната подкрепа по Плана за възстановяване и устойчивост, след като получи предварителното одобрение и позитивна оценка от страна на Европейската комисия на 7 ноември, и след като това бе одобрено от държавите членки в края на ноември.“, обясни той.
Пеканов заяви, че получаването на първия транш демонстрира доверието на службите на Европейската комисия в капацитета на българските институции да провеждат реформите, заложени в Плана за възстановяване и устойчивост, както и в системите за контрол на управление на плана.
„Част от средствата ще отидат за проекти, които вече са стартирали. Такива са процедурите за бизнеса, за малките и средни предприятия, за технологична модернизация, процедури, които Министерството на иновацията и растежа вече направи. Средства ще отидат и за вече започналото изграждане третата линия на метрото в София. Част от тях ще отидат за системата TETRA , а друга част - по новите процедури и новите проекти. Такива са проектите за енергийна ефективност в жилищен и нежилищен сграден фонд, проектите за ВЕИ на покривите, проектите за външно изкуствено осветление. Всички инвестиционни проекти в плана имат ясно зададени параметри и планове за изпълнение“, обясни Пеканов.
Вицепремиерът по управление на европейските средства заяви, че искането за второто плащане ще се случи, когато бъдат изпълнени всички 66 ключови етапа и мерки.
Той отбеляза, че една от тези мерки е била отхвърлена в сряда от парламента и обясни, че става въпрос за Закона за защита на лицата, които подават сигнали или публично оповестяват информация за нарушения. "Това е закон, който цели да защити хората, които подават сигнали за корупция. Това е закон, който така или иначе трябва да въведем в българското законодателство. Ние вече сме в наказателна процедура, защото е трябвало да го въведем още преди две години. Българските граждани ще плащат санкции, ако не го въведем“, обясни Пеканов.
Вицепремиерът по управление на европейските средства бе категоричен, че средствата по Плана за възстановяване и устойчивост ще идват срещу реформи и постигнати резултати. „По-високият стандарт на живот, по-добрата социална и образователна система, реформите, които трябва да се случат да бъдем на световния стандарт, ще се случат само ако има политическа воля за това. Иска ми се да намерим такава, защото в противен случай рискуваме да останем в периферията на Европа и занапред“, каза той.
Пеканов обясни, че общата сума, която България ще получи е в рамките на 11,8 млрд. лв. „Остават още около 9 млрд. лв. Траншовете, които трябва да се получат в следващите години са пет“, добави той.
Той подчерта, че няма риск от загуба на средства, а от забавянето им, което води до забавяне на следващите стъпки.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.