Взривеният на Кримския мост камион никога не е бил в България, установиха службите
Безспорно е установено, че взривеният на Кримския мост камион никога не е бил на територията на Република България, която беше посочена като отправна точка за неговия маршрут. Това показва проверката на службите за сигурност, назначена по нареждане на министър-председателя Гълъб Донев, съобщиха от пресцентъра на Министерски съвет. Причина за проверката станаха спекулациите и опитите името на България да бъде замесено с взрива на Кримския мост, който стана на 8 октомври, уточняват от правителствената информационна служба.
Според твърденията на руски медии взривеният в събота камион е превозвал полиетиленово фолио. Проверката на българските служби установи също, че стока със сходни характеристики е въведена на територията на България от друга страна членка на ЕС в контейнер с надлежно оформени документи под режим транзит.
По време на престоя на въпросната стока в България, тя е била под митнически надзор и е напуснала страната в същия контейнер през пристанище Бургас на 17 септември 2022 г. в посока към държава, различна от Русия.
От проверката става категорично ясно, че контейнерът, с който стоката е напуснала България, не е бил на взривения камион.
Цялата информация по случая е предоставена на прокуратурата.
Правителството на Република България няма да позволи по никакъв начин името на страната ни да бъде свързвано с каквато и да е съпричастност към терористична дейност, пише в прессъобщението от Министерския съвет.
По-рано днес пред журналисти служебният премиер Гълъб Донев заяви категорично, че България няма съучастие в подготовката на взрива на Кримския мост. Освен това, няма и такова отправено официално обвинение от руската страна. Ето защо Донев призова медиите да се отнасят отговорно към ситуацията, защото преекспонирането е опасно за националната сигурност.
"България няма съучастие в подготовката за взрива на Кримския мост. Няма и такова обвинение, отправено официално от руската страна. Изяснява се дали наистина камионът е тръгнал от страната ни. България е на кръстопът, преминават много камиони и товари, така че нека да изчакаме резултатите от проверката. България единствено се свързва като географска точка по маршрута на камиона. Нищо повече. Всички документи, с които разполагат митническите власти и органите на МВР и ДАНС ще бъдат изяснени и информацията ще бъде предадена на компенетнтите органи", допълни Донев.
Темата коментира и главният прокурор Иван Гешев. В пост в Туитър той призова службите в спешен порядък да разсеят всякакви съмнения за участие на страната ни във взрива на Кримския мост. "България е член на ЕС и НАТО, споделящ демократичните и хуманни ценности. Няма кауза, която да оправдае убийствата на невинни украински граждани", допълва Гешев в публикацията.
Междувременно от Софийска градска прокуратура обявиха, че се самосезират по повод медийни публикации, че камионът, който избухна на Кримския мост на 8 октомври, е минал през България. От държавното обвинение са възложили проверка на МВР и ДАНС. След приключване на проверките материалите ще бъдат докладвани в Прокуратурата за преценка на събраните данни и наличието на основания за образуване на досъдебно производство. Вчера премиерът Гълъб Донев също възложи проверка на ДАНС по случая.
Припомняме, че взривът на Кримския мост стана в събота, 8 октомври, като срути два сегмента на едно от двете автомобилни платна и предизвика голям пожар на железопътната част от съоръжението. Ръководителят на Следствения комитет на Русия Александър Бастрикин заяви, че камионът, взривен на моста, се е качил на ферибот от Бургас. Той е минал по маршрут, включващ България, Грузия, Армения, Северна Осетия, Краснодарския район, става ясно от руското разследване.
Керченския (Кримския) мост, дълъг 19 километра, минава над Керченския проток между Черно море и Азовско море и е най-дългият в Европа. Той беше открит за автомобилен трафик през май 2018 година, а паралелният железопътен мост беше открит следващата година.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Европейските борси започват седмицата със спад на фона на разпродажбите в технологичния сектор*
Финанси |Кристалина Георгиева: Светът не е подготвен за натрупващите се сътресения
Икономика |ЕК: САЩ се оттеглят на спомагателни позиции в отбраната на Европа, като запазват „ядрения чадър“
ЕС |Президентът за дрона в Констанца: Министерството на отбраната реагира светкавично
България |Исторически спор: Полша обмисля отнемане на най-високо държавно отличие от Зеленски
Свят |Звездите за бизнеса от 8 до 14 юни: Фокусът пада върху сигурността и устойчивите решения
Хороскоп |Швейцарски компании са инвестирали 27 млрд. долара в САЩ след споразумението за митата
Икономика |Поздравления за повишението! Сигурни ли сте, че го искате?
Техники за успех |Река Ефрат някога се е вливала в Средиземно море
Наука и Здраве |На днешната дата, 8 юни. Световен ден на океаните
На днешната дата |Времето: Слънчево с краткотрайни валежи
България |Пентагонът повиши степента на заплаха от израелско шпиониране срещу САЩ
Свят |Петролът поскъпна с над 4% след размяната на удари между Иран и Израел
Енергетика |ADVERTORIAL
Алианц Банк България и Групата на ЕИБ осигуряват 340 млн. евро за бизнеса в България
Национална библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ и blink обединяват усилия в дарителска кампания за реставрацията на емблематичната сграда на библиотеката
Коментари
Няма въведени кометари.